Teadlased analüüsivad: mis saab koroonast Eestis edasi?

Haigla USA-s koroonaviiruse ajal.Foto: Shutterstock

Koroona haigusjuhtude arv päevas on Eestis jäänud stabillsemalt madalamaks kui Põhjamaade näite puhul eeldada võiks, nendivad andmeid uurinud teadlased.

Matemaatik Krista Fischer, füüsik Mario Kadastik ja haigekassa spetsialist Mait Raag nentisid enda värskes analüüsis, et võrreldes ülejäänud Euroopaga on Eestis epideemia kulgenud pigem aeglasemas tempos ja  algne kiire kasv päevas lisanduvate uute positiivsete testide arvu osas on pidurdunud.

“Lisanduvate haigusjuhtude arv päevas on püsinud stabiilselt madalam kui see, mida me ennustame kõige madalama haigestumusega riikide (Põhjamaade) põhjal. Arvestades, et testimine on viimastel päevadel pigem intensiivsemaks läinud, võib pidada seda märgiks tarvitusele võetud meetmete efektiivsusest,” nendivad teadlased.

Mis aga saab edasi? Teadlased üritasid statistilist dünaamikat reaalsete andmete puhul hinnata. Teadlased leidsid, et senised andmed on kooskõlas nelja kardinaalselt erineva tulevikustsenaariumiga, mis sõltuvad lõpuks kasutusele võetud meetmete efektiivsusest. Selgus, mis neist õige on, saabub umbes 10. aprilliks:

Teadlased panid kokku ka tuleviku suhtes optimistliku ja pessimistliku prognoosi – optimistlik eeldab, et inimesed järgivad reaalselt ka sotsiaalse distantseerumise nõudeid, nii et viirus ei saa levida, ning pessimistlik (vasakul) eeldab, et nõudeid lõpuni ei järgita:

Mudelit analüüsisid värskes prognoosis Krista Fischer (TÜ Matemaatika ja statistika instituut, TÜ Genoomika instituut), Mario Kadastik (Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, Kõrgete Energiate ja Arvutusfüüsika Laboratoorium) ja Mait Raag (Eesti Haigekassa, TÜ peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut).

Lisaks on meeskonnas: Jaak Sõnajalg (IQVIA Eesti), Sven Erik Ojavee (Lausanne’i ülikool, Šveits), Märt Möls (TÜ Matemaatika ja statistika instituut) ja Kadri Haller-Kikkatalo (Eesti Haigekassa), samuti Jaak Vilo ja Hedi Petersoni (TÜ arvutiteaduse instituut) juhitav uurimisrühm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.