Uudis

Terviseamet ja Tartu Ülikool hakkavad uurima, kas Eestis sobiks koroonaproovi võtta ka süljest

Geeniteadlane Lili Milani sõnas, et kuigi süljeproovid on mitmes riigis juba kasutusel, on vajalik hinnata selle meetodi sobivust ja usaldusväärsust ka Eestis.Foto: Sille Annuk / Postimees / Scanpix

Seni on Eestis koroonaviiruse tuvastamiseks kasutatud peamiselt ninaneelu proove. Järgmisel nädalal algab katseuuring koroonaviiruse analüüsimiseks süljeproovist.

Süljeproovist koroonatesti tegemine on eeldatavalt mugavam ja odavam kui senine ninaneelutest. Edaspidi saaks süljeproovide abil hõlpsamini läbi viia seireuuringuid ning võimalusel asendada kasvõi osaliselt ninast võetavad proovid.

Terviseamet plaanib hinnata, kas süljeproov on sama usaldusväärne võimalus viirusnakkuse analüüsimiseks. Terviseameti nakkushaiguste labori juhataja Külli Rae sõnul on süljeproovist analüüsimine lihtsam ja inimesele arvatavasti mugavam, kui senine ninaneeluproov.

Proovi saab võtta inimene endalt kodus ise – ta ei pea selleks minema proovivõtu kohta, mistõttu säästetakse sellega paljude meditsiinitöötajate väärtuslikku aega ning samuti pole selleks vaja kaitsevahendeid.

Proovi võtmiseks tuleb Rae sõnul lihtsalt koguda sülge proovi andmiseks mõeldud tuubi. Tänu lihtsusele on süljeproovi võtmine ka odavam kui praegune ninaneelu kaabe.

Uuringu üks eestvedajatest Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu juhtivteadur Lili Milani sõnas, et kuigi süljeproovid on mitmetes riikides juba kasutusel, on vajalik hinnata selle meetodi teostatavust ja usaldusväärsust ka Eestis.

Eriti oluline on töötada välja meetod, millega saaks koolides läbi viia kiiret ja lastesõbralikku proovide võtmist. “Esialgu viime meetodi testimiseks läbi katseuuringu, et hinnata haiglapatsientidel süljeproovist saadud tulemuste täpsust võrreldes ninast võetud proovidega. Lisaks uurime töö- ja koolikollektiivides, kas inimesed saavad proovi võtmisega iseseisvalt hakkama,” lisas Milani.

Tartu Ülikooli rahvatervishoiu teaduri Mikk Jürissoni sõnul on tekkinud olukord, kus mõned inimesed väldivad koroonaproovi andma minemist, sest kardetakse protseduuri ebamugavust.

Lisaks on teadlastel olnud probleeme inimeste kaasamisega seireuuringutesse, sest nende kogemus ninaneeluprooviga on olnud ebameeldiv. Jürisson avaldas lootust, et süljetestid võiksid meelitada rohkem inimesi end koroonaviiruse suhtes analüüsima.

Katseuuring viiakse läbi järgmise nädala jooksul. Uuringu tulemused peaksid selguma kuu lõpus. Külli Rae sõnul ollakse eduka katseuuringu korral valmis süljeproove ulatuslikumalt kasutama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.