Uudis

Terviseamet: kehtestatud piirangud on toiminud, kuid muret teeb COVID-19 levik töökollektiivides

Terviseamet.Foto: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Viimaste päevade jooksul on COVID-19 nakatunuid olnud tavapärasest pisut vähem. Terviseametist rõhutati, et valvsust ei tohi siiski kaotada. Ja kuigi olukord paistab veidi parem, teeb muret viiruse levik töökollektiivides.

Terviseameti seisukoht on, et seni kehtestatud piirangud on toiminud ja viiruse levik on stabiilne. Kas uute nakatunute arv püsib samal tasemel, hakkab langema või tõuseb taas, seda näitavad muidugi lähinädalad.

Koolivaheaja võiks veeta Eestis

Terviseameti soovitus on, et peatselt saabuval koolivaheajal võiks puhata pigem Eestis. Koroonaviiruse levik on kõrge ka teistes riikides, Euroopas kasvab nakatumine jätkuvalt ning seetõttu võiks välisreisid lükata edasi.

Kui välisreis siiski ette võetakse, tasub teada, et reisisihtkohtades võivad kehtida erinevad piirangud ning arstiabi ei pruugi olla alati hästi kättesaadav.

Kui reisimine on vältimatu, tuleb naastes arvestada isolatsioonikohustusega, mille alternatiivina võib teha kaks testi nädalase vahega ning kui tulemused on negatiivsed, võib jätkata tavapärast elu.

Kui tööandja otsusel on vajalik täita edasilükkamatuid töid, siis on see võimalik pärast esmase testi negatiivse tulemuse teada saamist. Lapsed tohivad kooli minna pärast teise negatiivse testi tulemuse saamist.

Muret teeb viiruse levik kollektiivides

Kuna muret teeb viiruse levik töökollektiivides, võiks võimalusel eelistada kaugtööd. Kindlasti ei tohi tööle minna haigena. Kodus paranemine on nii töötaja kui tööandja huvides.

Töökohtades tuleb kasutusele võtta ka muud viiruse levikut tõkestavad abinõud. Rahvarohketes kohtades peaksid inimesed paiknema hajutatult ja kandma maske. Nii saab vältida viiruse levikut riietus- ja puhkeruumides, koosolekutel, samuti kohvinurkades ja söögipauside ajal.

Täiendav kaitse distantsi hoidmisele, heale hügieenile ja mobiilirakendusele on maski kandmine.

Kasuta mööbilirakendust HOIA

Nutitelefoni on soovitatav laadida Google Play või App Store’i kaudu mobiilirakendus HOIA, mis teavitab lähikontaktist koroonaviiruse kandjaga. Samuti saab äpi kaudu anonüümselt teavitada teisi kasutajaid enda haigestumisest.

Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad omavahel anonüümseid koode ning riik, rakenduse tootja ega telefoni tootja ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli. Loe lisa veebilehelt www.hoia.me.

Tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) andmetel on tänase seisuga HOIA mobiilirakendust alla laaditud 156 469 korda ja ennast on haigeks märkinud 92 kasutajat.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.