Terviseminister lisas, et see helguse hetk vähemasti riigi tasandil läheb varsti mööda ja veel rohkem keerulisi arutelusid ootab ees, vaadates otsa tervishoiusüsteemi rahastamise jätkusuutlikkuse küsimustele. „Teame, et Eesti on olnud tervishoiuteenuste osutamisel aastaid üks efektiivseimaid riike maailmas. Mistõttu ei peitu vastused sellele võrrandile enam lihtsas tõhustamises või kerges kulude kokkuhoius. Lisaraha vajadus 2025. aastast on möödapääsmatu,“ sõnas Sikkut.
Lisaraha harvikhaiguste raviks ja lapsevaenamate haigushüvitiseks
Aastatel 2024-2027 eraldatakse taotlusvooru kaudu heategevusfondidele 5 miljonit eurot aastas, et toetada harvikhaigustega laste ravi ja lapseeas alanud harvikhaiguste ravi. Eesmärk on aidata seeläbi katta nii harvikravimite, tervishoiu- ja muude toetavate teenuste kui perede omaosaluse kulu. Harvikhaigus tähendab seda, et konkreetne haigus on haruldane ja esineb väga harva, kuid erinevad harvikhaigused puudutavad Eestis kokku kuni 100 000 inimest. Tartu Ülikooli Kliinikumi geneetikakeskuses saab aasta jooksul harvikhaiguse diagnoosi ligikaudu 1000 inimest.
2024. aasta keskel jõustuvad seadusemuudatused, millega tervisekassal tekib võimalus maksta esimesel tööaastal pärast vanemapuhkust haigus- ja hooldushüvitisi, kas lapsevanema enda sotsiaalmaksuga maksustatud tulu või talle vanemapuhkuse ajal makstud vanemahüvitise põhjal, võttes aluseks inimese jaoks kasulikuma. Muudatusega lahendatakse senine ebaõiglane olukord, kus eelneval aastal lapsega kodus viibinud vanemale maksti haigus- ja hooldushüvitisi töötasu alammääralt ja aidatakse lapsevanematel pärast lapsehoolduspuhkust edukalt tööellu naasta. Selleks panustab riik tuleva nelja aasta jooksul ligi 17 miljonit eurot.
Lisaraha tervishoiutöötajate palgatõusuks ja vaimse tervise abi kättesaadavuseks
Õdede tervishoidu tagasi toomiseks luuakse järgmisel aastal väljaspoole suuremaid keskusi tööle asuvatele õdedele lähtetoetus. Lähtetoetuse eesmärk on motiveerida muudel elualadel töötanud ja tervishoiust eemal olnud õdesid tervishoidu naasma ja valima endale erialast töökohta väljaspoole suuremaid keskusi. Õdede tervishoidu tagasitoomine on õppekohtade arvu suurendamise kõrval täiendav võimalus tervishoiu jaoks nii vajalikke õdesid juurde saada. Õdedele makstakse ühekordset lähtetoetust 30 000 eurot.
Kohalike omavalitsuste vaimse tervise toetusmeede jätkub. 2024. aastal suunatakse kohalikes omavalitsustes psühholoogide palgatoetuse ja vaimse tervise teenustoetuse ning psühholoogide kutseaasta rahastamiseks eelarvesse lisaraha 990 000 eurot, perioodil 2025-2027 samuti üle 0,9 miljoni euro aastas.