„Meil on hea meel, et tihedas koostöös ravimitootja ja erialaspetsialistidega oleme leidnud võimaluse teha potentsiaalselt tervistava ravi patsientidele kättesaadavaks. Muudatus puudutab 60 naist ning oodatav eelarvemõju tervisekassale on 1,4 miljonit eurot,“ lisas tervisekassa ravimite hüvitamise teenusejuht Getter Hark.
Dr Metsaots tõi välja, et tervisekassa on alates 2020. ja 2021. aastast rahastanud patsientidele veel kahte uut innovaatilist preparaati (bioloogilised ravimid pertuzumab ja trastuzumabemtansiid) agressiivse HER2-positiivse varajase rinnavähi ravis. „Kliiniliselt oleme sellest tingitud muutust juba selgelt märganud ravitulemustes, kus üha rohkem patsiente saab suurepärase ravitulemuse. Kõigi nende uute tervisekassa poolt heaks kiidetud ravivõimaluste najal saame uhkusega öelda, et Eesti patsientidele pakutav varajase, kuid agressiivse rinnavähi ravi on maailma tippkeskustega sama tasemel,“ kiitis dr Metsaots.
Paremad ravivõimalused teistelegi vähipaikmetele
Tervisekassa laiendas ka eesnäärmevähi raviks mõeldud triptoreliini ja gosereliini sisaldavate preparaatide soodustingimusi. Kui varasemalt hüvitati neid ravimeid 100-protsendilise soodusmääraga vaid lokaalselt levinud kasvaja korral, siis alates jaanuarist hüvitatakse neid täielikult ka metastaseerunud eesnäärmevähi korral. Muudatus parandab tervisekassa hinnangul rohkem kui 600 eenäärmevähiga patsiendi ravi.
Positiivseid muudatusi tuleb ka kopsuvähiravis kasutatavate toimeainete pembrolizumab ja atesolizumab ravivõimalustes. Alates jaanuarist saab metastaatilise lamerakk-mitteväikerakulise kopsuvähi ravi alustada bioloogilise ravimiga pembrolizumab. „Mitteväikerakuline kopsuvähk on kõige sagedamini esinev kopsuvähivorm, mis hõlmab valdava osa kopsuvähi juhtudest. See ravim pikendab patsientide elu 4,5 kuud, mis on metastaseerunud vähi kohta hea tulemus. 2,5 miljoni eurot maksev muudatus mõjutab 95 patsienti,“ lisas Hark.
Toimeaine atesolizumab on alates uuest aastast hüvitatav mitte-väikerakk kopsuvähiga patsientidele kasvaja täieliku kirurgilise eemaldamise ja keemiaravi järgselt. Atesolizumabi lisamine raviskeemi vähendab patsientidel haiguse taastekke riski enam kui poole võrra ja lükkab ligi pool aastat edasi haiguse taastekkimise aega. Muudatus mõjutab 16 patsienti ja selle eelarvemõju tervisekassale on 860 000 eurot.
Aasta alguses saab pembrolizumabi immuunravi kättesaadavaks veel mitme kaugelearenenud vähi korral- emakakehavähk, maovähk, peensoolevähk, sapiteede vähk ja kolorektaalvähk. Muudatus mõjutab 20 patsiendi ravi ning lisakulu tervisekassa eelarvele on kuni 900 000 eurot.