Uudis

Uuring kinnitas: Harjumaal ei ole COVID-19 varjatud levikut

Tartu ülikooli peremeditsiini professor ja koroonaviiruse seireuuringu juht Ruth Kalda.Foto: Foto: Arvamusfestival/Johan-Paul Hion

Tartu Ülikooli teadlased leidsid koroonaviiruse levimuse uuringu Harjumaa ja Tallinna seirelaine tulemusel, et piirkonnas pole viiruse laialdast varjatud levikut.

Nakatunud on ilmselt üks inimene 1300-st

Kokku testiti 11.–23. septembrini Harjumaal ja Tallinnas juhuvalimi alusel 4294 inimest, mis on umbes 1% sealsest täisealisest elanikkonnast. Uuringu käigus leiti kaks nakatunut, kellel puudusid tuntavad haigusnähud.

95% tõenäosusega on piirkonnas koroonaviirusega nakatunud üks inimene 1300-st ning nakkuskandjate hulk sealses täiskasvanud elanikkonnas jääb vahemikku 100–1000.

Terviseameti andmed näitavad Harjumaal küll iga päev arvukalt uusi positiivseid testitulemusi, kuid need on enamasti seotud juba teadaolevate nakkuskolletega.

„Meie uuringu tulemused kinnitavad sama – viiruse varjatud levikut praegu Tallinnas ja Harjumaal ei ole,“ kinnitas uuringu juht, Tartu Ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda.

See, kas viiruse levikut on võimalik kontrolli all hoida ka edaspidi, sõltub Kalda sõnul inimeste vastutustundlikust käitumisest. „On väga oluline, et inimesed püsiksid ka kergemate haigusnähtude korral kodus ega läheks tööle või seltskonda,“ pani Kalda südamele.

Oluline on järgida soovitusi ja piiranguid

Nii septembri alguses korraldatud Ida-Virumaa seirelaines kui ka äsja lõppenud uuringuetapis Harjumaal ja Tallinnas avastasid teadlased haigustunnusteta või väga kergete sümptomitega nakatunuid, kes võivad enese teadmata viirust edasi anda.

„Seepärast on väga oluline järgida ohutu vahemaa reeglit ning siseruumides toimuvatel rahvarohketel üritustel kanda juhiste kohaselt maski,“ ütles Kalda. Haiguskahtluse korral tuleb kindlasti pöörduda perearsti poole ja haigestunu lähikontaktsena püsida eneseisolatsioonis.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.