Uudis

Uus juhend COVID-19 leviku tõkestamiseks: kui enesetunne on hea, võib tööle, kooli ja lasteaeda minna ka haigusest püsima jäänud kerge köha ja nohuga

Eesti perearstide seltsi juhatuse liige dr Karmen Joller.Foto: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Perearstide selts avaldas uue juhendi COVID-19 leviku tõkestamiseks viirushooajal. Juhendi eesmärk on koondada ühtsed põhimõtted, millest viiruse leviku pidurdamiseks lähtuda. Juhend toob välja, et kui enesetunne on hea, tohib kollektiivi naasta ka haigusest püsima jäänud väikse nohu ja kerge köhaga.

Juhendi valmimisel olid abiks infektsioonarstid ja pediaatrid

„Meil seisab ees keeruline viirushaiguste hooaeg ning juhend on vajalik seetõttu, et nii avalikkus kui meditsiinitöötajad lähtuksid koroonaviiruse tõkestamisel ühtsetest põhimõtetest,“ selgitas perearstide seltsi juhatuse liige Karmen Joller. Ta lisas, et juhend on valminud koostöös infektsioonhaiguste seltsi ning lastearstide seltsiga ja koostatud vastavalt viimasele tõenduspõhisele teadmisele.

Joller rõhutas, et kui inimene haigestub, peab ta jääma koju ja võtma ühendust oma perearstikeskusega. „Praegu on oluline, et suudaksime ohtlikku haigust kontrolli all hoida ja see saab toimuda vaid meedikute ja mittemeedikute ühiste pingutuste tulemusena,“ rääkis ta.

Proov tehakse viirusnähtudega täiskasvanuile ja üle 10aastastele lastele

„Praegu on kokkulepe selline, et testime kõiki hingamisteede ägedate viirushaiguste sümptomitega täiskasvanuid ja üle 10-aastaseid lapsi. Kellel on test negatiivne, võib taas tööle või lasteasutusse minna siis, kui enesetunne on paranenud. Haigusest püsima jäänud kerge köha ja nohu ei ole takistuseks tööle või lasteasutusse minekul tingimusel, et üldine enesetunne on hea ja võimaldab tööl või lasteasutuse tegevustes osaleda.”

Ühtlasi toob Joller välja, et perearstid ei väljastata tõendeid selle kohta, et inimene on terveks saanud: „Tõend annab nakkusohu kohta vaid hetkeolukorra kirjelduse,“ selgitas ta.

Alla 10-aastaste laste testimisel lähtutakse eelkõige riskiteguritest ja kõiki hingamisteede nakkushaiguste sümptomitega lapsi koroonaviiruse suhtes testima ei pea. „Lastel on praegu ülemiste hingamisteede viirushaiguste tekitajatena esiplaanil „tavalised” viirused, koroonaviirust esineb harva – aga esineb,” rääkis Joller.

Perearst toonitas, et praegu on oluline ägedalt haigestunud lapsed kodus hoida ning julgustas, et kellel on lapse tervise kohta küsimusi, võib võtta ühendust oma perearstikeskusega. Õhtustel aegadel ja nädalavahetustel saab inimene nõu ka perearsti nõuandetelefonilt 1220.

Juhend on kooskõlastatud Terviseametiga ning seda täiendatakse jooksvalt. Juhendi viimased versioonid on kättesaadavad perearstide seltsi koduleheel siin.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.