Valitsus eraldas vähitõrjega seotud teadus- ja arendustöö keskuse loomiseks 2,6 miljonit eurot

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Valitsus eraldas täna vähitõrjega seotud keskuse rajamiseks 2,6 miljonit eurot. Keskuse eesmärk on koondada erinevate sektorite organisatsioone ühiseks siseriiklikuks ennetus- ja ravialaseks koostööks. Ühtlasi ollakse sillaks rahvusvahelistele kliinilistele ja teadusuuringutele ning partneriks teistele vähitõrje keskustele Euroopas.

Rahastus pälviti ministeeriumide konkurentsipõhiste teadus-arendustegevuste taotluste konkursivoorus, mida hindas valitsuse juures tegutsev teadus- ja arendusnõukogu. Vähktõbi on üks viiest „Euroopa Horisont“ teadus- ja innovatsiooni raamprogrammi raames esile tõstetud missioonist ja selle tegevusele saaks tulevikus taotleda Euroopa Liidu rahastust.

Terviseminister Riina Sikkuti sõnul näitab rahastusotsus vähitõrjekeskuse rajamiseks Eesti pühendumust vähi vastu võitlemisele ja patsientide elukvaliteedi parandamisele. Minister tõdes, et vähi haiguskoormus on Eestis väga suur.

“Viimastel aastatel oleme laiendanud sõeluuringutes osalemist ravikindlustamata inimestele, piloteerime kopsuvähi sõeluuringut, plaanime laiendada rinnavähi sõeluuringutes osalejate vanusrühma, pöörame tähelepanu vähipatsiendi raviteekonnale ja palliatiivravi võimaluste arendamisele. Samuti paranevad järk-järgult vähiravi võimalused nii piirkondlikult kui ka parema ravimite kättesaadavuse kaudu. Järgmisel aastal ulatab personaalmeditsiin abikäe vähi varajaseks diagnoosimiseks. Teadus ja rahvusvaheline koostöö on tähtsad vähi ennetuse, diagnoosimise ja ravi jaoks ning just seda aitab keskuse loomine teha,“ kommenteeris Sikkut projekti.

2,6 miljonit eurot jaguneb nelja aasta peale, esimesel aastal on kavandatud projekti eelarveks 650 000 eurot. Keskuse rajamise esimeses etapis on eesmärgiks jõuda rahvusvaheliste arendusprojektideni ning selle käigus üles ehitada keskuse juhtimisstruktuur. Hilisemas faasis keskendutakse teadus- ja arendustöö kõrval vähitõrjega seotud siseriiklike ja rahvusvaheliste tegevuste koordineerimisele, et saavutada Euroopa Liidu kõikehõlmava vähikeskuse (CCC) akrediteering.

2021. aastal lepiti Eestis kokku riiklik vähitõrje tegevuskava, et kümnendi jooksul vähendada vähijuhtude ja -surmade arvu, pikendada vähipatsientide eluiga ja -kvaliteeti. Loodav keskus võimestab vähitõrje tegevuskava eesmärkide saavutamist.

Tervise Arengu Instituudi andmetel on viimastel aastatel diagnoositud üle 8000 vähijuhu aastas. 2022. aastal tasus tervisekassa 51 000 inimese pahaloomulise kasvaja ravi eest. Vähkkasvajaga kaasnevaid operatsioone, raviteenuseid ja vähiravimeid rahastati rohkem kui 171 miljoni euro eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.