Valitsus kuulutas välja eriolukorra. Avalikud kogunemised, spordiüritused, konverentsid on keelatud

Valitsuse peakorter, Stenbocki maja.Foto: Shutterstock.

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks on valitsus otsustanud kehtestada Eestis eriolukorra ning rakendada rea erimeetmeid.

Eriolukord kehtib 1. maini 2020, kui valitsus ei otsusta teisiti. Elukorralduse muutus puudutab muu hulgas koole, kultuurielu ja laevareise. Korraldada ei tohi avalikke üritusi.

“Valitsuse absoluutne prioriteet on kaitsta kujunenud olukorras Eesti inimeste tervist,” ütles peaminister Jüri Ratas. “Eriolukord on vajalik, et Eestis kõige tõhusamalt koroonaviiruse leviku vastu seista. Riik peab saama kodanikele anda selgeid ja vajadusel kohustuslikke korraldusi, mis aitaksid viiruse levikule piir panna.”

Peaminister lisas, et üksnes riigi tegevusest kriisist ülesaamiseks enam ei piisa. “Oleme jõudnud olukorda, kus iga inimene peab panustama rahvatervise kaitseks. Mõistan ebamugavust, mida eriolukorra väljakuulutamine meile kõigile tekitab, kuid kaalul pole ainult inimeste tervise, vaid ka elude kaitse.”

Mis saama hakkab?

Esiteks viiakse alates esmaspäevast õppetöö üle üle kaug- ja koduõppevormile. Sellest rääkis haridusminister Mailis Reps pikemalt juba õhtul “Aktuaalses kaameras”. Alates esmaspäevast, 16. märtsist tuleb peatada ka huvihariduse andmine.

Ülikoolides ja teadusasutustes jätkub teadus- ja arendustegevus. Erivajadustega õppurite haridusasutuste õppetööd käsitletakse eraldi. Lasteaedade ja lastehoiu lahtioleku ja töökorralduse otsustab kohalik omavalitsus või muu lasteaia pidaja.

Teiseks on keelatud kõik avalikud kogunemised. Valitsus ei selgitanud, mida see täpsemalt tähendab – aga seaduse järgi on avalik kogunemine avalik koosolek või avalik üritus.

Avalik koosolek omakorda on inimeste koos olemine avalikus kohas ühise eesmärgiga kujundada või väljendada oma meelsust. Avalik üritus on aga avalikus kohas toimuv ja avalikkusele avatud lõbustusüritus, võistlus, etendus, kaubandusüritus või muu sellesarnane inimeste koos olemine, mis ei ole koosolek.

Spordiüritused on keelatud

Sellega loetelu ei piirdu. Kuni 1. maini suletakse muuseumid ja kinod ning teatrietendused, kontserdid ja konverentsid keelatakse. Ka spordivõistlused on keelatud 1. maini.

Piiridel kehtestatakse ka sanitaarkontroll. Minister Reps selgitas hilisõhtul, et see tähendab, et piiridel kehtestatakse uuesti piirikontroll, sealjuures peavad inimesed täitma ankeedid, kust nad tulevad.

Peatub ka kruiiside müük Tallinn-Stockholm-Tallinn liinile.

Eraldi väärib valitsuse hinnangul aga rõhutamist see, et raamatukogud jäävad avatuks, aga piiratud kujul.

Sotsiaalhoolekandeasutustes, haiglates ja kinnipidamisasutustes hakkab kehtima külastuskeeld.

Sotsiaalministeerium ja välisministeerium vaatavad igal hommikul üle, mis on kõrge ja keskmise riskiga piirkonnad maailmas.

12. märtsi seisuga on need riigid: Hiina, Itaalia, Iraan, Lõuna-Korea, Prantsusmaa vastavad departemangud, Saksamaa liidumaad, Tirooli liidumaa Austrias, Jaapan, Singapur ja Hispaania – Madrid, Kataloonia ja Baskimaa. Nendest riikidest tulevad Eesti elanikud ja välisriigi kodanikud peavad olema kaks nädalat isolatsioonis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.