Ravimid

Vaxzevria ja Jansseni vaktsiinid võivad üksikutel juhtudel põhjustada transversaalmüeliiti

AstraZeneca koroonavaktsiin Vaxzevria annab organismile kätte juhendi, kuidas toota ise antigeeni.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Euroopa Ravimiameti riskihindamise komitee (PRAC) hinnangul võib Vaxzevria ja Jansseni koroonavaktsiinidel ja üksikutel transversaalmüeliidi juhtudel olla seos. Eestis sellistest kõrvaltoimetest teatatud ei ole.

Riskihindamise komitee hindas transversaalmüeliidi seost mõlema vaktsiiniga teatatud juhtude ja kirjanduses avaldatud andmete põhjal ning leidis, et põhjuslik seos mõlema vaktsiiniga on vähemalt võimalik. Vaktsiinide kasu-riski suhe sellest ei muutu.

Komitee soovitas Vaxzevria ja Jansseni Covid-19 vaktsiini ravimiteabesse lisada hoiatuse vaktsineerimise järel teatatud transversaalmüeliidi üksikutest juhtudest, et tagada varajane diagnoos ja toetav ravi.

Transversaalmüeliit on neuroloogiline haigusseisund, mida iseloomustab seljaaju ühe- või kahepoolne põletik, mis võib põhjustada käte ja jalgade nõrkust, tundlikkushäireid (torkimine, tundetus, valu, tundlikkuse kadu) või põie- ja soolefunktsiooni häireid. Eelnimetatud kaebuste tekkimisel koroonavaktsiini järel peab abi saamiseks pöörduma kiirelt arsti poole.

Eestis on Vaxzevria vaktsiini tehtud 17.01.2022 seisuga 233 668 annust ning Jansseni vaktsiini 76 843 annust. Transversaalmüeliidi tekkest koroonavaktsiiniga seoses Eestis teatatud ei ole.

Teistest immuunvahendatud polüneuropaatiatest on Vaxzevriaga ajalises seoses teatatud kolmel korral (Guillain-Barret sündroom, aksonaalne/demüeliniseeriv polüpneuropaatia ja autoimmuunne polüneuropaatia) ning Jansseni Covid-19 vaktsiiniga ühel korral (Guillain-Barret sündroom).

Vaxzevria vaktsiini kumulatiivseid andmeid hinnates leidis komitee, et enamus trombotsütopeeniaga tromboosi (TTS) juhte tekkis pärast 1. vaktsiiniannust. Maailmas on TTSi tekkest Vaxzevria vaktsiiniga seoses teatatud 1809 korral, neist 1643 on tekkinud pärast 1. vaktsiiniannust ja 166 pärast 2. vaktsiiniannust.

Eestis on trombotsütopeeniaga tromboosi sündroomist Vaxzevria vaktsiiniga ajalises seoses teatatud kahel korral. Kehtiva ravimiteabe järgi on Vaxzevria vastunäidustatud inimestele, kellel TTS tekkis pärast 1. vaktsiiniannust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.