Tähelepanul ja kognitiivsel võimel on märkimisväärne mõju meie igapäevaelule, suhetele ja üldisele heaolule. Vaimset võimekust ja sellega seonduvate häirete raskust hinnatakse peamiselt neuropsühholoogiliste uuringutega, kuid olulist infot võib saada ka verenäitajates.
“Kognitiivne ehk vaimne võimekus mõjutab meie suutlikkust omandada, töödelda, mõista ja kasutada teadmisi ning tegeleda erinevate kognitiivsete ülesannetega nagu mõtlemine, õppimine, mälu, tähelepanu, keelekasutus, probleemide lahendamine ja otsustusvõime,” selgitas SYNLAB Eesti kliinilise valdkonna juht Meeli Glükmann.
Arst nentis, et inimese organism on omavahel tihedalt seotud keeruline elundsüsteemide kogum, sealhulgas on oluline ka närvisüsteemi talitlus. “Mitmed verenäitajad, näiteks hemogramm, B12- ja D-vitamiin, mineraalainete, kilpnäärme hormoonide ja veresuhkru tase peegeldavad meie terviseseisundit ja kõrvalekallete korral võib olla mõjutatud ka närvisüsteemi toimimine. Vitamiinide ja mineraalainete puudus, põletikud, kilpnäärme üle- või alatalitlus, diabeet jt haigused võivad olla tähelepanuhäirete või halva kognitiivse võimekuse põhjuseks,” selgitas Glükmann ning loetles 10 verenäitajat, mida kontrollida siis, kui esineb tähelepanu- ja meeleoluhäireid.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.