Vaimset tervist väärtustavaid tööandjaid tunnustatakse märgisega 

Vaimse tervise portaali Peaasi eestvedaja, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.Foto: Peaasi.ee

Peaasi.ee annab tänavu esimest korda tööandjatele välja vaimse tervise märgise. See on tunnustus, mis näitab, et selle pälvinud organisatsioon hindab oma töötajate vaimset heaolu ning teeb teadlikke samme selleks, et inimeste tervis oleks hoitud. 

„Organisatsioonides suunatakse sageli ressursse ja tähelepanu füüsilise tervise hoidmiseks ning riskide maandamiseks, ent vaimse tervise teema võib jääda mõnevõrra tahaplaanile. Soovime tunnustada neid tööandjaid, kes sellega juba tegelevad, ja julgustada teisigi organisatsioone astuma samme selle suunas, et töötajate vaimne tervis oleks töökohal märgatud ja hoitud,“ rääkis Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Peaasi.ee välja antava vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgise järgi tunneb edaspidi ära tööandjaid, kes on loonud kindlad juhised ja tööprotsessid töötajate vaimse tervise toetamiseks. Näiteks on töökeskkonnas loodud ruumid puhkamiseks, on tagatud piisav töökoormus ja loodud asenduste süsteem puhkuste ajaks, töötajatel on selged rollid, neid kaastakse otsustusprotsessidesse ning kollektiivis räägitakse omavahel aeg-ajalt teadlikult ka vaimse tervise teemadel. Lisaks on olemas näiteks vaimse tervise hea tava, samuti tegutsemisplaan töötaja vaimse tervise raskuste korral töö ümberkorraldamiseks. 

„Vaimse tervisega tegelemine töökohal soodustab positiivset suhtlemist, koostööd ja konfliktide lahendamist. Samuti suurendab töötajate pühendumist organisatsioonile ning võib aidata vähendada töötajate voolavust, mis omakorda säästab aega ja ressursse uute töötajate leidmisel ning koolitamisel. Kui töötajad tunnevad end hästi, on meeskonnatöö tulemuslikum ning tööõhkkond harmoonilisem,“ selgitas Oidermaa. 

Uuringud näitavad, et kui vaimse tervisega töökohal eesmärgipäraselt tegeleda võib iga sellesse investeeritud euro tuua tagasi kuni 9 eurot, sest kasvada võib töötajate töö produktiivsus, kahaneda haiguspäevade arv ja ka varakult pensionile minejate hulk. 

Kuidas vaimse tervise märgis saada?

Vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgisele kandideerimiseks tuleb täita ankeet hiljemalt 25. septembriks: peaasi.ee/vaimse-tervise-margis. Märgisele on oodatud kandideerima nii ettevõtted, avalik-õiguslikud organisatsioonid, MTÜd, sihtasutused kui ka haridusasutused. 

Peaasi.ee kuulutab märgise saajad välja oktoobri alguses. Märgise taotlemine on kõigile organisatsioonidele tasuta. 

Vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgise visuaal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.