Nii laste kui ka täiskasvanute jaoks on oluline, et organismis ei oleks vitamiinipuudust ja et ka mineraalid oleksid tasakaalus.
Vitamiin, mille andmine vähemalt laste puhul on möödapääsmatu, on D-vitamiin. Vastsündinutel puudub D-vitamiini depoo ja seetõttu on vaja manustada D-vitamiin tilkadena juurde sellepärast, et laps saaks normaalselt kasvada ja areneda.
Ka täiskasvanute puhul võiks sügisest kevadeni D-vitamiini tarbida, sest Eestis on liiga vähe ja lühikest aega päikest ning ka meie toidulaud ei pruugi olla eriti mitmekülgne ja selline, kus oleks piisavas koguses D-vitamiini sisaldavaid toiduaineid. D-vitamiini võib leida näiteks rasvastest kaladest, munakollasest ja maksast. Looduslikud vitamiinid on näiteks Ecosh D-vitamiin.
Looduslikud vitamiinid, mida võiks võtta
Lisaks eelpool nimetatud D-vitamiinile on looduslikud vitamiinid, mida tarbida, näiteks järgmised vitamiinid.
C-vitamiin – Ecosh C-vitamiin on liposoomne C-vitamiin, mis tähendab seda, et see imendub organismi kiiremini kui võttes tabletti või kapslit. Lisaks on seda mugav manustada. C-vitamiin aitab kaasa väsimuse ja kurnatuse vähendamisele ning aitab kaitsta rakke stressi eest.
E-vitamiin – aitab tugevdada organismi immuunsüsteemi ja hoida veresooned puhaste ja tervetena.
Kollageen – vanemaks saades muutub naha elastsuse ja vastupidavuse suurendamiseks, küünte ja luude tugevdamiseks, vajalikuks ka kollageeni tarbimine. Ecosh kollageen on sobilik kasutada paari-kolme kuu jooksul kuurina.
Vanusega võivad huvipakkuvaks muutuda ka juuksekasvu vitamiinid, mis aitavad leevendada juuste väljalangemist, samuti võivad soodustada juuste kasvu. Looduslikud vitamiinid, mis võivad olla abiks juuste tervise tugevdamiseks sisaldavad näiteks biotiini, C-vitamiini jms. Juuksevitamiine võib tarbida ka kummikarukestena, mis on meeldiva maitsega toidulisandid, mistõttu tuleb hoolikalt jälgida, et soovitatavat päevakogust ei ületaks.
Silmadele on samuti olemas toidulisand, mis toetab silmade tervist ja sisaldab muuhulgas A-vitamiini, tsinki, vaske ja foolhapet. Lisaks kasutatakse silmade tervise turgutamiseks mustikaekstrakti.
Looduslikud vitamiinid – millisel kujul ja kuidas võtta?
Looduslikud vitamiinid on saadaval eri kujul – nii tilkade, tablettide, kapslite, kummikarude kui ka spreina, kuid viimasel ajal on mitmed vitamiinid saadaval ka liposoomsel kujul.
Looduslikud vitamiinid lastele võivad olla näiteks kummikarude näol (näiteks Formula Vitale Kids+ Multi kummikarukesed), mille puhul ei ole kasutatud kunstlikke värvi- ja maitseaineid ega želatiini. Kunstlike värvi- ja maitseainete mitte kasutamine neis vitamiinides muudab looduslikud vitamiinid lastele andmiseks eriti sobivaks.
Kust võib leida looduslikud vitamiinid?
Kõiki eelpool nimetatud (ja ka teisi) mineraale ja vitamiine, võib leida apteekidest, kus saab alati nõu küsida ja apteeker saab soovitada näiteks, et milline on parim D-vitamiin lapsele ja millist D-vitamiini osta täiskasvanule. Loomulikult on apteekides olemas ka looduslikud vitamiinid lastele.
Kui vaevab stress või kevadväsimus, leiab samuti abi apteegist. Näiteks vitamiinid väsimuse vastu on B12, D-vitamiin, C-vitamiin jt. Mugavamaks lahenduseks võib soetada ka multivitamiinid, kus on juba mitmed erinevad vitamiinid ühes tootes, mistõttu ei ole vaja mitut kapslit võtta.