“Kui peeglisse vaatasin, nägin seal väsinud ja vana naist. Ehmusin, et kuidas ma küll nii vana välja näen ja seda juba 42-aastaselt. Tundub, et kiire elutempo on hakanud mõjutama ka minu välimust. Jõudsin juba mõelda kurbi mõtteid, et milline ma siis veel kümne aasta pärast välja näen,” kirjutab silmalaugude plastika läbinud naine oma kogemusest – tõdemusest, mis ei meeldiks vist ühelegi naisele, teekonnast lauoperatsioonile ja selle läbimisest.
Kuidas sündis otsus minna silmalaugude plastika operatsioonile?
Ühel sügisõhtul istusin hubases kohvikunurgas ja ootasin sõbrannat, keda polnud näinud aastaid. Kui ta lõpuks saabus, tundus ta nagu värske õhk – säras ja mõjus nooruslikult. Ta on minust pea kümme aastat vanem, kuid ometi nägi välja minust noorem.
Ma ei suutnud vastu panna ja uurisin sõbrannalt, kuidas on võimalik, et ta nii hea välja näeb. Ja ta paljastaski oma välimuse saladuse ja selle, et käis umbes poole aasta eest silmalaugude plastilisel operatsioonil. Minus tekkis uudishimu. Kuidas on võimalik, et üks suhteliselt väike muudatus võib välimust nii palju mõjutada?
Kohtumisest inspireerituna hakkasin kodus peeglist uurima oma silmi ning kaalusin, kas silmalaugude plastika võiks aidata värskendada ka minu välimust.
Tähtis on põhjalik ettevalmistus
Minu teekond nooruslikuma välimuse poole algas põhjaliku ettevalmistusega. Kuna tegu on minu näoga, soovisin valida parima kirurgi. Peale põhjalikku uurimist internetiavarustes panin silmalaugude plastika konsultatsiooniks aja kinni Tartus asuvasse Clinica kliinikusse dr Triin Vasara juurde.
Dr Vasarat soovitasid ilusate õmbluste tõttu nii internetigruppides vestlejad kui ka minu enda tuttavad. Tahtsin, et kui operatsioon on mulle näidustatud, oleksid mu silmad kindlates kätes.
Konsultatsioonil vaatas tippkirurg Triin Vasar üle minu silmalaud ja nentis, et ülalaunahk on vajunud silmadele ja materjali, mida eemaldada, on küllaga. Ta tutvustas konsultatsioonil mulle ausalt ja avatult operatsiooni detaile ja võimalikke riske ning andis täpse ülevaate sellest, mida silmalaugude plastika operatsioon endast kujutab.
Mis on silmalaugude ehk blefaroplastika?
Silmalaugude plastika ehk meditsiinilises keeles blefaroplastika on kirurgiline protseduur, mille eesmärk on parandada silmalaugude esteetikat ja funktsionaalsust.
Vanusega võivad silmalaud lõtvuda ja tekitada ülemääraseid kortse ning nahavolte, mis võivad mõjutada nii välimust kui ka nägemist. Silmalaugude korrigeerimise operatsioon võib olla vajalik ka päriliku eelsoodumuse või trauma tagajärjel tekkinud probleemide korral.
Protseduur võib hõlmata nii ülemiste kui ka alumiste silmalaugude korrigeerimist. Operatsiooniga elukvaliteedi parandamise põhjuseks võivad olla nii esteetilised kui ka meditsiinilised näidustused.
Igaühele operatsioon näidustatud ei ole
Enne silmalaugude operatsiooni kaalumist tuleb konsulteerida plastikakirurgiga, kes hindab põhjalikult näo ja silmade välimust ja arutab sinuga läbi kõik võimalikud valikud.
Silmalaugude plastika ei sobi kõikidele patsientidele ja ainult kirurg otsustab, kas oled sobiv kandidaat operatsiooniks või mitte. Isegi kui sulle endale tundub, et oled selleks operatsiooniks valmis, võib juhtuda, et kirurg saadab su kosmeetiku juurde või hoopis arvab, et näed välja küllalt hea ja peaksid ootama, et veel pisut vananeksid.
Dr Triin Vasara sõnutsi on silmalaugude plastika esteetiline näidustus liignahk ülemistel silmalaugudel, mille tõttu patsiendi ilme on väsinud. Meditsiiniline näidustus on ülemiste silmalaugude allavajumine, mis vähendab oluliselt nägemisvälja. Valdav osa silmade ülalaugude korrigeerimise operatsioonidest tehakse Eestis esteetiliste näidustustega.
Ohutus on oluline
Operatsiooni ohutuse tagamiseks seab kirurg konsultatsioonil ka lisakriteeriumid.
- Patsiendi üldine tervislik seisund. Et operatsiooni tegemine oleks ohutu, peab patsient olema terve. 1–2 nädalat nädal enne operatsiooni tuleb teha perearsti juures vereproovid, mille tulemused peab saatma meili teel kliinikusse.
- Realistlikud ootused. Patsiendil peab olema selge arusaam operatsiooni võimalikest tulemustest ning operatsioonieelsetest ja
-järgsetest piirangutest. - Suitsetamine. Suitsetamine võib mõjutada paranemisprotsessi – suitsetajatel võivad haavad paraneda aeglasemalt. Arst soovitab konsultatsioonil operatsiooniperioodiks suitsetamisest loobuda.
- Motivatsioon järgida operatsioonijärgseid juhiseid. Patsient peab taastumisperioodil olema valmis järgima kõiki arsti soovitusi. Oluline on teha piisava sagedusega külmakompresse ning kaitsta silmi päikese eest päikeseprillide ja kaitsekreemidega.
Allikas: Clinica
Silmalaugude plastika operatsiooni kogemus
Konsultatsioonil selgus, et minul oli ülalaugude esteetiline lõtvumine see, mis mu välimusele aastaid juurde andis. Kuna talvel on taastumine igasugustest operatsioonidest kergem, soovisin operatsiooni põhimõtteliselt kohe. See tähendas, et detsembris oli konsultatsioon ja silmalaugude plastikaks sain aja juba jaanuarikuusse.
Operatsiooni hommikul juhtusin ühest foorumist lugema ühe teise kliiniku patsiendi ehmatavat kogemust, kellel oli operatsioon ning koostöö kirurgiga läinud pehmelt öeldes keeruliselt ja tema haavad ei tahtnud pikka aega paraneda. Ka ei olnud naine rahul lõpptulemusega. Seega puges minusse väike hirm, et täielikku garantiid uue nooruslikuma välimuse saamiseks ei ole. Lõikusele minna otsustasin aga siiski.
Pärast tervishoiuteenuse osutamise lepingu põhjalikku läbilugemist ja allkirjastamist Clinica kliinikus juhatas operatsiooniõde mind opisaali, kus kirurg dr Vasar ja õed mind juba ootasid. Üks opiõdedest küsis, kas soovin rahustavat süsti. Kuna lõikama hakati minu silmi ja pidin lõikuse ajal olema ärkvel, tundus mulle mõistlik rahusti vastu võtta, sest kohe kindlasti ei soovinud ma operatsiooni ajal närvi minna ja oma käitumisega skalpelli käes hoidvat arsti kuidagi häirida.
Kui rahustav süst oli mõjuma hakanud, selgitas kirurg dr Vasar, et teeb süstid ülemistesse silmalaugudesse ja pean olema hästi rahulik. Ka ütles ta, et ärgu ma ehmugu, et süstide tõttu paistetavad silmad mõneks ajaks üles ja ma ei saa neid lahti teha. Süstimise ajal juhendasid õed mind sügavalt sisse ja välja hingama.
Kohaliku tuimestusega silmalaugude operatsioon kestis minul 40 minutit. Võin öelda, et kujutasin korrigeerivat operatsiooni ette palju hullemana – olen siiani üllatunud, kui kiire ja isegi meeldiv kõik oli. Ebameeldivaim osa lõikusest oligi valuvaigistavate süstide tegemine silmalaugudesse, aga seegi ei olnud üldse nii ebameeldiv, kui näiteks hambaarsti tehtud süstid igemesse. Arsti ja õdede professionaalsus ja toetav suhtumine aitas mul end turvaliselt tunda. Operatsiooni ajal sain dr Vasaraga juttugi ajada ja aeg lendas kiirelt – selgus, et minu arst on ääretult meeldiv ka vestluspartnerina.
Taastumiseks tuleb rahulikult aega võtta
Pärast operatsiooni viidi mind Clinica kliiniku palatisse ja pandi silmadele külmakotid. Olin õnneks kaasa võtnud süüa, seega tuju oli hea ning nälga tundma ei pidanud. Et kõik sujuks kenasti, käisid ka õed mind palatis sageli vaatamas.
Paar tundi hiljem tuli dr Vasar, vaata mu silmad üle ja veendunud, et kõik on korras, lubas mind koju taastuma. Kuna silmad on pärast lõikust veel pikka aega ereda valguse suhtes tundlikud, peab kliinikust koju minnes ning veel mitu nädalat pärast operatsiooni õues käies kindlasti kandma päikeseprille. Seda ka talvel.
Lõikusjärgselt olid mu sinise niidiga õmmeldud paistes silmalaud kaetud mitmekümne väikese plaastriga, mis kõik kokku jätsid päris ehmatava mulje. Samas – ega peale lõikust peagi olema väga ilus.
Kodus taastusin paar päeva, kaaslaseks enamasti nutitelefon. Järgisin seejuures aga arsti öeldut, et pikad ekraanis viibimised ei ole soovitatavad. Kolm päeva tegin kodus iga paari tunni tagant silmadele ka külmakompresse.
Kohutav välimus andis hea põhjuse paar päeva voodis lebada ja nii mitmedki tavakohustused mehele delegeerida. Tuleb tunnistada, et mitu päeva täielikku puhkust oli väga mõnus. Olin õnnelik, et sain taastuda mugavalt kodus endale omases keskkonnas, mitte haiglas. Silmade tundlikkus ereda valguse suhtes vähenes järk-järgult ning mõne päeva pärast hakkasid silmad taas tavaliselt funktsioneerima.
Juba nädal peale operatsiooni käisin Clinicas järelkontrollis, kus kirurg vaatas mind üle ja üks õdedest eemaldas õmblusniidid. Koduseks ülesandeks sain armidel olevad plaastrid duši all laugudelt lahti rullida.
Saades loa hakata meigiga silmalaugude ja armide punetust peitma, tundsin end taas enesekindlamana ja olin valmis naasma igapäevase rutiini juurde. Enam ei näinud ma välja justkui õudusfilmi peaosa kandidaat.
Armide ja tursete leevendamiseks soovitati teha edaspidigi silmade ümbruse lümfimassaaži, sest see viib liigse vedeliku kudedest välja. Arme algul eraldi kreemitada ei olnud vaja, aga alates teisest nädalast pärast operatsiooni oli soovitatav enne päikese kätte minemist kanda armidele päikesekaitsekreemi, mille SPF oleks 30–40.
Kui operatsioonist oli möödunud kümme päeva, vaatasin ennast peeglist ja mõtlesin, et kuidas ma küll varem silmalaugude operatsiooni peale ei olnud tulnud. Vaatasin ju ometi end peeglist ja nägin, et nägu on loppis ja väsinud ning 42-aastasena oli tunne, et näen välja nagu 60.
Nüüd, kui silmalaugude korrigeerimisest on möödas kaks kuud, on kohati näha veel operatsiooniarmide jooni ja laud on kergelt punased. Kirurgi sõnul on see igati normaalne. Et haavu parandada, varustab keha opereeritud piirkonda verega veidi rohkem ja seetõttu võibki esineda punetust. Ka pole lõikusarmid mu näol veel laskunud õigesse kohta ja seetõttu on mu ülalaud kergelt paistes. Silmalaugude plastika lõplikuks paranemiseks loetakse kuus kuud. Jään seega põnevusega suve ja lõplikku tulemust ootama. Juba praegu aga saan kinnitada, et minu nägu näeb nüüd välja varasemast oluliselt värskem ja nooruslikum ning olen tulemusega väga rahul.
Silmalaugude plastika annab võimaluse taastada seda, mis on ajaga kahjustada saanud – silmade särav ilme ja nooruslikkus. Operatsioon võib kõrvaldada näolt väsimuse ja vananemise märgid, mis sageli enesekindlust kõigutavad ja tuju rikuvad.
Kui sinulgi vajuvad silmalaud silmadele ja see on häiriv, on minu soovitus, et võta töölt nädalaks puhkus ja tee see operatsioon lihtsalt ära! Enne käi muidugi kirurgi juures konsultatsioonil, et saada teada, kas operatsioon on näidustatud ja seda on võimalik sulle teha.
Enda silmalaugude plastika kogemusest soovitan kirurg dr Triin Vasarat ja Tartus asuva Clinica kliiniku hoolitsevat personali.
Vaata ka https://clinica.ee/silmalaugude-plastika-pohjalik-kogemuslugu.