Kuidas valida lapsele sobiv sääsetõrjevahend ja kuidas sääsekuppe leevendada?

Kõige olulisem on, et laps tekkinud sääsepunne ei kratsiks. Seda on muidugi lihtsam öelda, kui teha.Foto: Depositphotos

Suvi ja sääsed käivad käsikäes – üks aasta on neid rohkem, teine vähem. Erinevate tõrjevahendite valik on väga lai – kuidas aga lapsele sõbiv sääsetõrje valida ja kuidas tekkinud kuppe leevendada?

Tekst: Südameapteegi proviisor Gerda Nelis

Erinevate tõrjevahendite valik on väga lai ning üldjuhul toimivad nad paljude putukate vastu: sääsed, puugid, parmud ja tihti ka muud hammustavad putukad. Apteekides leidub nii looduslike kui ka keemilisi tõrjevahendeid. 

Looduslikud tõrjevahendid sisaldavad toimeainena mitmeid eeterlikke õlisid, näiteks sidrunheina- või sidruneukalüptiõli. Kuigi looduslikud, võivad need samuti olla intensiivse lõhnaga. Ehk kui laps on lõhnade suhtes tundlik või koguni allergiline, siis ei pruugi need variandid sobida. 

Samas on looduslikud tõrjevahendid üldjuhul kasutamiseks lubatud juba lastele alates 6-elukuust, samuti sobivad need rasedatele. Lisaks spreidele on olemas ka eeterlike õlide baasil käevõrud (sobilikud 3-eluaastast), mille toime peaks kestma kaks nädalat, samuti on need veekindlad. Kasutatakse ka puhtaid eeterlikke õlisid, näiteks teepuu-, lavendli- või piparmündiõli.

Keemilist tõrjevahendit vali erilise hoolega

Keemilised tõrjevahendid sisaldavad erinevaid keemilisi toimeaineid, mis erinevad peamiselt oma toime tugevuse ja kestvuse poolest. Keemiliste vahendite puhul tuleb olla tähelepanelik, kas neid võib kanda ainult nahale, riietele (mõned vahendid võivad kangaid kahjustada) või mõlemale.  Keemilised vahendid sõivad sageli olla efektiivsema toimega, kuid ka potentsiaalselt tervisele kahjulikumad.

Samas on kasutatavad keemilised toimeained muutunud aja jooksul naha- ja loodusesõbralikumaks. Varasemalt kasutati peamise toimeainena DEET-i (N,N-dietüül-M-toluamiid), millel oli väga intensiivne lõhn ja see jättis nahale õlika kihi. DEET on limaskesti tugevalt ärritav, samuti plastikut ja sünteetikat kahjustav. Peamised kasutusel olevad keemilised toimeained tänapäeval, millel on siiski sisuliselt sama efektiivsus, on ikardiin ja etüülbutüülatsetüülaminopropionaat. Ikardiini sobib kasutada lastel alates 2. eluaastast, see ei kahjusta kangaid ehk võib kanda ka riietele. Samuti pole see nii intensiivse lõhnaga kui DEET. 

Etüülbutüülatsetüülaminopropionaat on keemilistest tõrjevaheditest kõige naha- ja loodusesõbralikum, sest molekul on sarnane looduslikult esineva aminohappe beeta-alaniiniga. Sobib kasutamiseks tervele perele – ka beebidele ja rasedatele. Vältida tuleb aine silma sattumist. Tuntav lõhn kaob kiirelt pärast pealekandmist.

Veel kolm nippi lapse kaitsmiseks sääskede eest:

  1. Sääskede vältimiseks võib proovida põletada niinimetatud sääseküünlaid, mis on eeterlike õlide baasil või näiteks ka mõnda viirukit. Seda ei pea tegema vahetult laste läheduses, vaid näiteks terrassi teises nurgas. 
  2. Öeldakse, et sääskede eest kaitsevad ka heledad ja tihedakoelised riided – seega tuleks lapse nahka mingitlaadi kangaga siiski katta. 
  3. Sääsevastsed elavad seisvas ja madalas vees ehk igasugused loigud, veeanumad ja ka seisvad basseinid, on neile meelepärased. Niisiis väldi neid lapse läheduses.

Kuidas sääsehammustustest tekkinud ebamugavust leevendada?

Kõige olulisem on, et laps tekkinud sääsepunne ei kratsiks. Seda on lihtsam öelda, kui teha, aga kratsides võivad punnid muutuda põletikuliseks. Kui see juhtub, on vajalik juba haavaravi – desinfitseerida ja kanda peale põletikuvastast haavasalvi. Samuti võivad paranemisel jääda armid. 

Punnidele võib panna ka külmakompressi, see on eriti vajalik ja sobilik, kui tegemist on suurte ja turses punnidega. Sääsehammustustest tekkinud ebamugavust saab leevendada ka mitmete geelide, kreemide või spreidega. Need sisaldavad mitmeid erinevaid sügelust, paistetust ja punetust leevendavaid toimeaineid.

Variante on väga palju, tuleb leida just teie lapsele toimiv ja sobiv preparaat. Enamik neist on sobilikud alates 2-eluaastast (kuid leidub variante ka noorematele).  Toimeainetena mõjuvad hästi näiteks teepuuõli, aaloe, eukalüpt, saialill, allatoiin. Need leevendavad sügelust, kaitsevad nahka ja hoolitsevad naha paranemise eest.

Kui ärritus ja sügelus on väga tugev, on kindlasti abi ka allergiavastastest preparaatidest, mille hulgast sobiva ravimi ja ravimvormi, saab vastavalt lapse vanusele välja valida koos apteekriga. Sääsepunnid võiksid kaduda mõne päevaga (seda eeldusel, et neid ei kratsita).

Mida teha kui sääsehammustuse koht läheb jubedalt paiste?

Sääsehammustuse näol on tegemist allergilise reaktsiooniga, mida põhjustavad sääskede süljes sisalduvad ained – paljude inimeste jaoks allergeenid. Kuna iga inimese tundlikkus on erinev, siis on ka tekkivad kaebused erineva intensiivsusega.

Allergilisematel inimestel võib tekkiv reaktsioon olla äge ehk hammustuskoht punetab, paistetab ja võib olla üsna laia piiriga. Samuti võib kaasneda tugev sügelus. Kui punnid on eriti suured, punased ja sügelevad, siis üldjuhul on leevendust ka ravist allergiaravimite ehk antihistamiinikumidega.

Olenevalt lapse vanusest saab abi ka apteegist – käsimüügist saadav allegiaravimi lahus on näidustatud alates 2. eluaastast. Väiksemate laste vanemad peaksid pöörduma kõigepealt siiski arstile. Kindlasti on kasu ka lokaalselt määrimisest sügelust leevendavate preparaatidega. Kui tegemist on raskema juhuga, siis on käsimüügist saadaval ka lahja hormoonsalv (lubatud alates 2. eluaastast). Väga allergilistel inimestel soovitatakse ravi allergiaravimitega kogu sääseperioodi vältel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.