Vihased lehmad, hullunud fännid kontserdil, traagilised aiatööd – käes on traumade kõrghooaeg

Foto: Depositphotos

Pika talve järel saabunud varajane suvi pani Eesti inimesed aktiivsemalt ringi liikuma ja toimetama, mis paraku tõi kaasa ka traumade rohkuse. Salva Kindlustuse kahjujuhtumitest on näha, et mais ja juunis on traumade arv tõusnud: näiteks on olnud palju erinevaid kukkumisi, lisaks ka põletus- ja kõikvõimalike terariistade kasutamise tagajärjel saadud haavu. Jaanipäeva eel kutsub Salva inimesi ettevaatlikkusele.

Salva Kindlustuse õnnetusjuhtumikindlustuse tootejuht Evelin Loitmaa ütleb, et kevade lõpp ja suve algus on traditsiooniliselt traumaderohke, sest inimeste eluviis muutub aktiivsemaks, õues tehakse rohkem sporti, rohenäpud toimetavad usinalt aias, koduhoovis tehakse erinevaid ehitustöid, sõidetakse ratastega ja matkatakse. Salva Kindlustuse statistika näitab, et kõige rohkem traumasid juhtub Eestis just mai- ja juunikuus.

“Näeme tänavusel soojal hooajal rohkelt kukkumiste tagajärjel toimunud roiete murdumisi. Kukkumisi juhtub nii aiatöödel, sporti tehes kui ka niisama õues liikudes. Kuumad ilmad vähendavad tähelepanelikkust ja valvsust, tihti unustatakse või ei peeta vajalikuks tööriistadega toimetamisel kasutada kaitsevahendeid, grillimisel ja lõkke tegemisel saadakse põletushaavu, tuleb ette ka kukkumisi ja libastumisi terrassilt, redelilt, batuudilt ja aiamööblilt,“ loetles Loitmaa.

Sellised õnnetused võivad tunduda esmapilgul väikestena, kuid tegelikult võivad osutuda pika ja tõsise mõjuga traumaks, mille tõttu peab vigastatu pikalt töölt eemal viibima. Ära võivad jääda planeeritud perepuhkus, erinevad kultuuri- ja sporditegevused. Trauma tõttu võib väheneda lisaks ebamugavustele ka pere sissetulek, kui traumaga kaasneb ka haigusleht.

Ka rahvarohketel üritustel tuleb olla tähelepanelik. Näiteks käis üks Salva klient hiljuti rokikontserdil, kus keset muusikaelamust kukkus ootamatult tema jala otsa tundmatu fänn, kes põhjustas talle lausa kaks luumurdu. Lisaks saadud traumale ootab nüüd vigastatut ees pikk paranemisaeg ja haiguslehel viibimine. Selline õnnetus võib hetkega terve suve plaanid segi paisata.

Viimastel nädalatel on teatatud Salvat ka koerahammustustest, erinevaid kukkumisi on toimunud terrassidelt, tünnisaunadelt, redelitelt või ujumissildadelt. Üks klient sai lehma käest tugeva löögi vastu rinda, teisele tekitas sügava haava kalamehe visatud lant, kolmas sai käele põletushaavu kui proovis kustutada süttinud prügikasti.

Mitmesuguseid traumasid juhtus ka tavapäraste aiatööde tegemisel, kus erinevate vigastuste peamiseks põhjustajaks olid elektrilised tööriistad: mootorsaega vigastati varvast, ketaslõikuriga töötades lendas silma metallipuru või trimmeriga töötades kiviklibu.

Kindlustusest võib olla abi

  • Igaks juhuks võib mõelda enda kaitsmisele erinevate kindlustuste kaudu.
  • Õnnetusjuhtumikindlustus pakub kogu maailma piires kaitset mitmel moel. Kokku saab kombineerida erinevaid kindlustuskaitseid, alustades valurahahüvitisest kuni püsiva puude või surmajuhtumihüvitiseni välja.
  • Valurahahüvitis on parim kaitse ajutise iseloomuga vigastuste puhul, makstavat rahalist hüvitist saab kasutada vastavalt oma vajadustele.
  • Traumajärgse töövõimetuse puhul aitab päevarahahüvitis, mis aitab korvata ajutist sissetuleku vähenemist. Keskmine õnnetusjuhtumi valu- või päevarahahüvitise väljamakse moodustab ligi 400 eurot, kuid see oleneb kliendi poolt valitud kindlustuskaitsest ja trauma raskusastmest.
  • Karkude rent, ortoosi ostmine, füsioteraapia, retseptiravimid on kulud, mida aitab katta ravikulu hüvitise kindlustuskaitse.

„Enamus õnnetusi saab aga kenasti ennetada ning ennetus on kõige parem kindlustus. Kutsume inimesi ettevaatlikkusele ning soovime turvalist ja ohutut jaaniaega: võtke rahulikult, ärge kiirustage ning nautige suve, “ lisas Loitmaa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.