Kuigi imetamine võib olla igati loomulik protsess, esineb väga sageli imetamisega seotud probleeme – olgu selleks rinnapiima vähesus või paljusus, rindade lõhed või hoopis valulikkus. BENU apteegi proviisor Marget Raukas kinnitab, et abi otsimine on imetamisprobleemi puhul väga oluline, kuna peaaegu kõikidele muredele leidub lahendus.
Abi saab apteegist
Sünnitusjärgsel perioodil saab ema tuge ja nõustamist ämmaemandalt või nõustajalt. Vajadusel suunab spetsialist imetava ema apteeki, et aidata neile mõeldud toodetega imetamist meeldivaks ja nauditavaks muuta.
“Kui imetamisega kaasneb rindade lõhesid ja valulikkust, siis sellisel juhul saab valida sobiva suurusega silikoonist kaitsmeid rinnanibudele, mis on lapsele maitsetu ja emale mugav kasutada. Et lõhede teket ennetada, on soovitatav rindu vastava salviga pehmendada ja niisutada, mis enamasti ei vaja maha pesemist ja on lapsele ohutud,” rääkis proviisor.
Aeg-ajalt on murekohaks rinnapiima vähesus. Sellisel juhul soovitakse selle soodustamiseks taimeteesid. “Väga oluline on rakendada õigeid toitmise tehnikaid ning olla rahulik, et piima tootmiseks vajalikud hormoonid saaksid korralikult funktsioneerida.”
Samuti esineb vahel ka rinnapiima rohkust, mille korral aitavad leket ära hoida ning riideid kaitsta nii ühekordsed kui ka taaskasutatavad rinnapadjad, mis on proviisori sõnul väga mugavad, hügieenilised, õhku läbilaskvad ja sobivad tundlikule nahale.
“Eraldi on olemas looduslike ainetega immutatud rinnapadjad valulikele rindadele, mis jahutavad ja aitavad loomulikule paranemisprotsessile kaasa. Neid on soovitav kasutada pärast imetamist 10–15 minuti vältel.”
Rinnapiima rohkuse korral on alati võimalik seda koguda – selleks on olemas elektrilised pumbad. Piima võib säilitada sügavkülmas spetsiaalsetes rinnapiima säilituskottides, mida on mugav transportida ning kasutada piima ülessoojendamiseks. “Seda piima võib tarvis minna, kui ema haigestub ning ei saa ravimite võtmise tõttu rinnaga toita,” lisas ta.
Kas ravimeid tohib imetamise ajal kasutada?
Sageli tekib imetavatel emadel küsimus, kuidas tarvitada selle perioodi jooksul erinevaid ravimeid. Proviisori sõnul võib kasutada ravimeid viirushaigustega seotud palaviku, peavalu, köha, nohu, allergia ning seedimisega seotud vaevuste leevendamiseks. Samuti tuleks leevendust otsida rinnanibude lõhedele ja rinnapõletikule. “Ilma retseptita vajatakse kõige enam imetava ema vitamiine, toidulisandeid ja taimseid ravimeid näiteks ärevuse ja uinumisega seotud probleemide korral.”
Apteekrid kui kõige kättesaadavamad esmatasandi tervishoiutöötajad on väga teadlikud ning oskavad leida vajalikku infot ravimite tarvitamisest imetamise ajal ja nende koostoimetest käsimüügi- ning retseptiravimitega. “Internetist võib leida väga vastuolulist infot, seepärast soovitan apteekriga oma raviotsuste üle nõu pidada ja alati ravimeid ostes mainida, et vajatakse ravimeid imetamise ajal,” rõhutas proviisor.
Probleemide jätkudes tuleks pöörduda arsti poole
Imetamise ajal tasub vältida suurtes annustes vitamiinide, ebatavaliste toidulisandite ning taimsete ravimite võtmist. “Enamik käsimüügiravimeid on lühiajaliselt tarvitades küll ohutud, aga siin tuleb arvestada lapse vanust, tema üldist tervist, ravimi annust, selle väljutumise kiirust organismist, ravimi tarvitamise aega ja jälgida muid koos- ning kõrvaltoimeid,” täpsustas ta.
Näiteks on soovitatav laps ära toita enne uue raviannuse manustamist, kuna siis on rinnapiimas eelnevalt võetud ravimi sisaldus kõige väiksem. “Ajaliselt võiks see vahe olla 3–4 tundi, aga iga ravimi puhul on see vahemik erinev, nii et mõne ravimiga tuleb isegi rinnaga toitmine katkestada,” ütles Raukas.
Kui imetava ema haigestumised süvenevad ja ei allu käsimüügiravimitele või esinevad muud vaevused, mis eeldavad lisauuringuid, siis proviisori sõnul on kõige õigem soovitus pöörduda arsti või nõustaja poole.
Kui esimestel nädalatel kaasneb imetamisega rindade hellus ja nibude valulikkus, siis sellisel juhul võib pöörduda imetamisnõustaja poole, kes aitab valida õigeid imetamise tehnikaid, lapse asendit söötmise ajal ning abivahendeid imetamise hõlbustamiseks.
“Nõustaja aitab mitmeid olukordi ennetada: näiteks kuidas ära hoida piimanäärmete ummistusi ja millal pöörduda arsti poole, kui on tekkinud rinnapõletik või soor (pärmseen kui haigustekitaja),” märkis ta.
Proviisori kinnitusel on 99% imetamisprobleemidest tegelikult lahendatavad, alustades rinnapiima vajalikkusest imikule, imetamisega seotud hirmude, ebamugavuse, valehäbi kuni rinnaga toitmise lõpetamise osas.
“Kui ema on puhanud, toitub tervislikult ja imetab sagedasti, siis piimavarude tagamine on kindlustatud ning korrapärane rindadega seotud hügieen välistab põletikud ja muud ebamugavused,” ütles proviisor lõpetuseks.