Pigmendilaigud kipuvad nahale ilmuma just suvekuudel ehk ajal, mil neid kõige vähem oodatakse. Samuti võib tumedaid laike kohata piirkondades, kus need teistele silmapaaridele märkamatuks ei jää. Kuidas pigmendilaikude tekkimist ära hoida, räägib esteetilise meditsiini õde Elli Maria Mäesalu.
Probleem tabab sageli just naisi
Ehkki hüperpigmentatsiooni tüüpe on erinevaid ning neid võib esineda nii meestel kui naistel, kurdavad melasma ehk ühe sagedamini esineva hüperpigmentatsiooni liigi üle 80–90% ulatuses just naised. Ka erinevate uuringute tulemused tõendavad, et melasmat esineb rohkem naistel, eeskätt tumedama nahatüübiga naistel – seega võiks väita, justkui oleks pigmendilaikude tekke ärahoidmine juba ette kaotatud võitlus. Kuid kas ikka on?
“Melasma täpne etioloogia pole teada, kuid seda seostatakse eeskätt pärilikkusega ehk fotosensitiivsema või valgustundlikuma nahaga. Samuti võib melasma tekkida tumedamatel nahatüüpidel intensiivse UV-kiirgusega piirkondades, sisemiste hormonaalsete kõikumiste tõttu, aga ka väliste hormonaalsete mõjutajate ehk rasedumisvastaste vahendite tõttu,” rääkis Mäesalu.
Kuivõrd naiste puhul võib hormoonide tasakaal elu jooksul rohkem muutuda ning just naised kasutavad raseduse vältimiseks hormonaalseid vahendeid, ongi Mäesalu sõnul igati loogiline, miks kannatavad melasma all peamiselt nemad. Eriti tekitavad pigmendilaigud tuska just raseduse või imetamise, teinekord ka hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamise ajal. “Üks klient ütles mulle kord, et talle tekkis tervele näole melasma üleöö sünnitusmajas – suur hormoonide virvarr võib sellele tõepoolest tõuke anda,” lisas ta.
Süüdi on kahjulik päikesekiirgus
Kuid miks ilmuvad pigmendilaigud sageli just näopiirkonda ja kätele? Sellel on Mäesalu sõnul igati lihtne põhjus. “Pigmendilaigud kipuvad tekkima just nendele aladele, kuhu päikesel on kõige kergem ligipääs – näiteks otsmikule, ninale, ülahuule kohale, käelaba selgadele, kaelale, dekolteele, kiilakate meeste puhul ka pealaele,” tõi ta välja.
Suurt pigmendi kuhjumist võib ka märgata kõrvade tippudel. “Öeldakse ju ka, et vanust reedavad käelabad, kael ja dekoltee – vanasti kandsid daamid kindaid ka suvel, et vältida niinimetatud “maksaplekkide” teket,” märkis esteetilise meditsiini õde.
Kuid kas päikese käes viibimine tekitab ikka 100-protsendilise tõenäosusega pigmendilaike? Tänapäeval pole vanaduslaikude ennetamiseks enam kindaid vaja – Elli Maria Mäesalu sõnul piisab tõhusa SPF päikesekaitsekreemi igapäevasest kasutamisest. “Sellepärast toonitan alati SPF kasutamist ka käelabadel – aastate pärast te tänate mind!”
Kuivõrd ligihiiliv UVA-kiirgus tekitab vananemisilminguid ja kahjustusi naha dermises ka talvel ja sombuse ilmaga, võib iga lühem päikese käes viibimine käelabadele ilmuvate pigmendilaikude tõenäosust suurendada. “Ükskõik, kas teete kiire käigu poodi, koeraga õue, lähete prügi viima või matkama – SPF kreemi kasutamine on ülivajalik,” toonitas Mäesalu.
Tõhus viis pigmendilaike ennetada ja eemaldada
Eucerini tootevalikus leidub SPF faktoriga päikesekaitsekreeme kõikidele nahatüüpidele, olgu probleemiks kuivus, aknele kalduv või küpsem nahk. Küll aga on pigmendilaikude ennetamises ja eemaldamises astutud veel üks samm edasi: Anti-Pigment tootesari sisaldab tiamidooli – tõhusat ja patenteeritud koostisainet, mis vähendab nahas melaniini tootmist ning toimib seega hüperpigmentatsiooni algpõhjust reguleerivalt.
Kliiniliselt ja dermatoloogiliselt on tõestatud, et tiamidool vähendab tumedaid pigmendilaike ja takistab nende taasilmumist. Esimesed tulemused on nähtavad kahe nädala pärast ja paranevad pidevalt jätkusuutlikul kasutamisel. Anti-Pigment SPF 30 päevakreem on sobiv valik näonahale, kui pigmendilaigud on juba tekkinud või on soov nende teket ennetada. Samuti kuulub tootesarja toonitud SPF 30 päevakreem, mis ühtlustab jumet ning kaitseb nahka päikese eest.
Anti-Pigment duaalseerumi kahekordne toime uuendab naha välimust ning tagab ühtlase jumega ja säraga naha. Konkreetsemate tumedamate laikude eemaldamiseks sobib kasutamiseks Anti-Pigment korrektor, mis vähendab pigmendilaike ja takistab neil uuesti ilmuda.
Kuivõrd pigmendilaikudega võitlemisel on järjepidevus väga olulisel kohal, on igapäevane nahahooldus kesksel kohal. “95% ulatuses loeb tõesti see, mida me kodus teeme – nahahooldus on siinkohal lausa number üks,” kinnitas Elli Maria Mäesalu.