Ehkki erinevused naiste ja meeste ülekaalulisuses on tänaseni lõplikult kaardistamata territoorium, on teada, et ülemaailmselt on naistel ülekaalulisuse ja rasvumise risk umbes kaks korda suurem kui meestel. Põhja-Eesti Regionaalhaigla üld- ja onkokirurgi dr Sander Kütneri sõnul on naistel suurem risk ka ülekaaluga seotud haiguste tekkeks.
Mehed ja naised on erinevad
Ehkki ülekaalulisuse põhjuseid võib olla erinevaid, tõdeb dr Kütner, et globaalses kontekstis arvatakse ülekaalulisuse soolise erinevuse põhjuseks olevat ühelt poolt ebavõrdne sotsioekonoomiline staatus ja ka kultuurilised eripärad.
“Näiteks madala keskmise sissetulekuga riikides on ülekaaluliste ja rasvunud inimeste balanss kaldu naiste poole. Kõrge sissetulekuga OECD riikides on ülekaaluliste hulgas rohkem mehi, aga rasvunute hulgas rohkem naisi,” tõi ta näite.
Teiselt poolt seostatakse naiste suuremat ülekaalulise riski hormonaalsete muutustega – nende hulka kuuluvad rasedus, menopaus, polütsüstilised munasarjad, hormonaalsete kontratseptiivide tarvitamine, aga ka viljatusravi. “Samuti on toodud põhjuseks toitumise eripärasid sünnitusjärgses perioodis ning metaboolsete häirete tekkimise erinevat lävendit võrreldes meestega,” lisas ta.
Uuemates teooriates on aga dr Kütneri sõnul jõutud järeldusele, et n-ö emotsionaalne kompulsiivne söömine tundub mängivat olulist rolli just naiste ülekaalu tekkes. Samal ajal on meeste toitumisharjumused rohkem seotud vistseraalse tagasisidega ehk soolestikust antavate signaalidega ehk rahvakeeli tühja kõhu tundega.
“Osades toitumisharjumusi uurivates artiklites on leitud, et naised suurema tõenäosusega küll raporteerivad tervislikku toitumist, kuid samal ajal tunduvad sagedamini eelistavat suurema suhkrusisaldusega ja energiarikkamaid töödeldud toite (küpsised, šokolaad, jäätis) kui mehed,” tõdes arst.
Naistel on suurem terviserisk
Kuigi ülekaaluga seotud terviseriskid on pigem universaalsed, on välja selgitatud, et just naistel on veidi suurem risk ülekaaluga seotud haiguste tekkeks. “On üldteada, et tõsiselt on ohustatud kardiovaskulaarsüsteem. Üheks olulisemaks riskiks on koronaarhaigus, mis on tingitud südame veresoonte lupjumisest,” tõi dr Kütner välja.
Samuti on ülekaal ja rasvumine seotud diabeedi, kõrgvererõhutõve, erinevate pahaloomuliste kasvajate, artriitide, kroonilise neeruhaiguse, kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse, peaaju infarkti, mittealkohoolse steatohepatiidi, reproduktiivtervise häirete ja paljude muude probleemidega. “Arvatakse, et naistel on veidike suurem risk diabeedi seisukohast ja meestel kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ja kroonilise neeruhaiguse seisukohast,” märkis arst.
Ravitulemused võivad olla erinevad
Ülekaalulisuse seljatamiseks väljatöötatud ravimeetodid on naiste ja meeste puhul üldiselt samad ning hõlmavad nii vastavalt muutusi elustiilis, medikamentoosset ravi ja/või kirurgilist ravi. Siiski kinnitab dr Kütner, et ravitulemustes võib märgata mõningaid erinevusi.
“Kaalulangetamise eesmärgil tehtavate elustiili muutuste (madala energiasisaldusega dieedid füüsilised treeningud) kontekstis on näidatud naistel veidi paremaid tulemusi, kuid peame arvesse võtma, et mehed on vastavates uuringutes tihtipeale kehvasti esindatud,” kommenteeris arst.
Medikamentoosse ravi kohta tehtud uuringud on samuti näidanud naiste osas veidi paremaid tulemusi. “Üheks põhjuseks arvatakse olevat asjaolu, et naiste keskmine kehakaal on ikkagi väiksem kui meestel, mistõttu nende eksponeeritus ravimi samadele doosidele on suurem. Samuti on spekuleeritud, et põhjuseks võivad olla erinevad farmakokineetikat mõjutavad faktorid.”
Bariaatrilise kirurgia tulemused on üldiselt suhteliselt võrdsed meeste ja naiste puhul: kui meestel on näidatud veidi suuremat absoluutkaalu langust (tingituna suuremast BMI-st), siis naistel jällegi suuremat ülekaalu protsentuaalset langust.
“Kokkuvõtvalt võib öelda, et kõiki ravimeetodeid saab kasutada nii naistel kui meestel ja igapäevases praktikas saab erinevaid ravivõimalusi edukalt kombineerida,” sõnas dr Sander Kütner lõpetuseks.