Esmakordne jõusaali külastamine on paljudele eneseületus, rääkimata sellele teekonnale võõra kaasamisest. Tegelikkuses on personaaltreener alati toeks, aitab paika panna eesmärgid, kuhu ehk algul ei osanudki varem püüelda ning hoiab progressil silma peal, kuniks oskused ja teadmised on kinnistunud.
Stebby podcati “Samm-sammult heaoluni” 9. osas käis külas personaaltreener Jacob Price, kellega rääkisime personaaltreeneriga alustamisest, personaaltreeneri tööst ja õige juhendaja leidmisest.
Price’i sõnul on personaaltreeneri hind sama odav kui poes mõni kangem pudel, kuid tarkust täis tunniga saab positiivselt elu muuta pigem vaid neist ühega. Lisaks veel tegime juttu
- sellest, kellele võiks personaaltreeneriga alustamine sobida,
- sotsiaalmeedia olulisusest personaaltreenerile,
- jõutreeningu positiivsetest efektidest.
Kuula episoodi Spotifyst SIIT või Apple Podcastist SIIT. Jacobi tegemistel hoia silm peal Instagramis @JacobRPrice ja @spordibuss.
Stebbyst leiad personaaltreeneri lihtsa vaevaga üle Eesti SIIT.
Jõutreeningust räägitakse kui universaalsest imerohust füüsilise tervise edendamiseks. Miks peaks jõutreeninguga alustama?
Inimesed tulevad minu juurde väga paljude erinevate põhjustega ja tihtipeale on ikkagi selleks tunne, et ma ei ole enam kõige värskemas vormis. Jõutreening on tervisele väga kasulik, kuna see teeb meid tugevamaks ja aitab meil kauem täisväärtuslikku elu elada.
Isegi kui sa ei ole isegi huvitatud sportlikest või siis visuaalsetest tulemustest ja sulle meeldib rohkem kuskil rummkoolasid juua, siis ma arvan, et kui sa suudaksid jõutreeningu enda ellu natukenegi sisse tuua, saaksid sa ka ilmselt kauem neid rummkoolasid juua. Igaks juhuks ütlen, et et ma ei soovita kellelegi, kes trenniga alustab, hakata rummkoolasid jooma, vaid pigem siis nende joojatel hakata ka trennis käima, et kauem elu nautida.
Kas ja miks peaks just koos treeneriga alustama, kui internet on igasugu õpetusi täis?
Ma arvan, et kindlasti saab ka ilma treenerita alustada – sul ei ole treenerit vaja selleks, et jõusaali kohale minna. Treener on tegelikult selleks, et sind turvalisena seal hoida ja endale haiget ei teeks. Ja sealt edasi võime mõelda, et treener aitabki sul navigeerida läbi selle üleküllust täis informatsiooni.
Inimesed tulevad erinevate eesmärkidega jõusaali, aga tihtipeale ikkagi ütlevad lihtsalt, et nende põhjus on nii-öelda paremasse vormi saada. Aga defineeri parem vorm? See on iga inimese jaoks erinev ehk tegelikult on vaja välja selgitada inimese võimed ja täpsemad eesmärgid.
Personaaltreeningul on esimene trenn alati ekskursiooni tüüpi, mil me teeme teooria ja praktika koos ehk jalutame jõusaalis ringi, proovime erinevaid asju, vaatame, mis meeldib ja samal ajal üritan treenerina mina aru saada, mis on need võimalused, motivaatorid ja võimekused edasiminekuks.
Paljude inimeste jaoks on see jõusaal selles mõttes ka natukene hirmus koht ja ma usun, et kui me ekskursiooni tüüpi trenni teeme, kus vabamalt rääkida asjadest, et see jätab natukene kergema või positiivsema mulje inimesele sellest jõusaalist ja võtab seda hirmu natukene vähemaks.
Treener ei ole lihtsalt keegi, kes paneb su kohe pikali maha kätekõverdusi tegema, vaid treener on pigem inimene, kellega sa saad jõusaalis ringi käia ja suhelda. Lisaks on personaaltreeninguga samamoodi nagu mõne raamatu lugemisega – sa saad sealt võib-olla ainult ühe lause, aga see üks lause on juba väärt tervet seda raamatu hinda. Samamoodi võib olla ka personaaltreeninguga.
Kas treener jääbki trenni kaasa käima?
Treener peaks olema nagu sõiduõpetaja ehk kui ta on piisavalt hea treener, siis mõne aja pärast sul teda põhimõtteliselt enam justkui vaja ei oleks. Et ta seab kõik trennideks üles ja kui siis mingi aja peale tekib areng, siis ta veidi muudab koormusi ja laseb sul edasi minna.
Tavaliselt on treeneri pluss see, et ta on sinu jaoks olemas ka väljaspool jõusaali. Ütleme, et teeme esimesed kolm või 10 trenni ära ja sa oled läinud oma teed, siis sul on ikkagi võimalus pöörduda oma küsimustega treeneri poole.
Mina ise kasutan näiteks treeningäpi platvormi, kus mul on treenitavad justkui telefonis olemas ja mul on olemas nende kavad ja juhised ühes kohas. Samas nad saavad mulle seal alati kirjutada ja nõu küsida. Oletame, et ma näen, kuidas Martin pole 10 päeva trennis käinud, siis ma kirjutan talle, et mis seis või mure on. Ma arvan, et 2024 ei ole vaja olla personaaltreeneril alati käekõrval, kuna meil on treenitava toetamiseks olemas mitmeid erinevaid võimalusi.
Näiteks minu kõige populaarsem pakett ongi kolm trenni koos pluss siis personaalne kava nende treeningute järgi. Ja pärast seda ma julgustangi ise inimesi kontakti hoidma. Samas on ka kliente, kes käivadki iga kuu või nädal minuga koos jõusaalis aastaringselt.
Kuidas valida treenerit?
Kvalifikatsiooni osa on lihtne – jõusaalid ikkagi võtavad enda koostööpartneriteks või tööle treenerid, kellel on kindlasti olemas vastav tase. Aga sealt edasi valides on võimalik kasutada ka sotsiaalmeediat – me saame vaadata, mida ja kuidas ta trenne teeb, milline ta on inimesena ja ehk me näeme ka inimesi, keda ta treenib. See kõik võib anda kindluse endale sobiva treeneri valimisel.
Kui ma kuskil jõusaalis käin, siis ma tegelikult näen ka teisi treenereid koos teiste klientidega. Siis sa võid otsida neid naeratusi nende klientide nägudel. Kui sa näed ka aja peale, et kuue kuu jooksul on mõnel kliendil tõsine muutus olnud, siis see samuti võib anda enesekindlust just selle treeneri valimisel.
Personaaltreener kõlab kallilt. Kui palju tegelikult tund treeneriga maksab?
Minu arvates näevad inimesed asju kas kalli või odavana tänu sellele, kas nad näevad selles väärtust. Üks päev vaatasin poes, et ma töötan põhimõtteliselt pudeli eest – väga populaarsed kange alkoholi pudelid maksavad sama palju, kui maksab üks tund keskmise personaaltreeneriga. Personaaltreenerite hinnad jäävad vahemikku 25–50 eurot.
Me võime muidugi öelda, et see pudel kanget on väga vägev ja see võib su elu muuta, aga samamoodi võib ka üks trenn su elu muuta ja seda kindlasti pigem paremuse poole. Ma usun, et mõnda inimest olen suunanud paremuse poole ja mine sa tea, ehk ka elumuutvat nõu andnud.
Miks sina tasuta nõuandeid ka internetis jagad?
Minu jaoks on see meelelahutus ja eluliste asjade näitamine. Kuna olen väga ammusest ajast treeningute teemal lugenud ja vaadanud, siis hea meelega annan neid teadmisi ka edasi. Lisaväärtuse jagamine tekitab minus head tunnet ning inimesed vahepeal kirjutavadki postkasti, et väga lahedalt teen ja tänavad selle eest.
Ilmselgelt aitab see ka paljude klientideni jõuda, et ma ehk lahendasin mõne ta probleemi sotsiaalmeedias ära ja nüüd ta tulebki juba minuga trenni.
Kuula episoodi Spotifyst SIIT või Apple Podcastist SIIT. Jacobi tegemistel hoia silm peal Instagramis @Jacobrprice ja @spordibuss.
Stebbyst leiad personaaltreeneri lihtsa vaevaga üle Eesti SIIT.
Stebbys on 9000 võimalust tunda end tervena.