Valu või palaviku leevendamiseks soovitab lasteõde anda lapsele paratsetamooli või ibuprofeeni sisaldavaid ravimpreparaate (küünlad, siirupid, tabletid). „Oluline on anda ravimit lapsele õiges koguses, sest palavikku alandab ja valu vaigistab kõige efektiivsemalt õiges doosis ravim. Paratsetamooli sisaldavat ravimit antakse ühekordse annusena lapsele 15 mg/kg kohta (4–6 h järel) ja ibuprofeeni sisaldavat ravimit ühekordse annusena 10 mg/kg kohta (6–8 h järel),“ selgitas Aru.
Viiruste korral antibiootikumid ei aita. „Antibiootikumid aitavad vaid bakteriaalse põletiku vastu ja neid tuleb võtta ainult arsti näidustusel,“ toonitas lasteõde ja lisas, et kui lapsel on bakteriaalne põletik ning arst on määranud antibiootikumravi, tuleks palaviku alandamiseks või valu vaigistamiseks lisaks võtta ka paratsetamooli või ibuprofeeni. Antibiootikum ise valu või palavikku ei leevenda, vaid hävitab põletikutekitajad.
Kuidas leevendada nohu ja köha?
Nohu leevendamiseks on lasteõe sõnul kõige parem vahend nina loputamine füsioloogilise lahusega (NaCl lahusega). „See vähendab limaskesta turset ja puhastab nina niinimetatud pisikutest,“ selgitas Aru ja lisas, et leevendust pakuvad ka füsioloogilise lahusega (NaCl) tehtud inhalatsioonid. Lasteõde soovitas magamise ajaks lapsel peatsit kõrgemale tõsta, et lamades nohusekreeti liialt kurku ei valguks ja see köhaärritust ei põhjustaks. Samuti tuleks üleliigne tatt ninast eemaldada, sest nii on lapsel kergem hingata ja see vähendab ka tüsistuste tekkeriski (põskkoopapõletikud, kõrvapõletikud).
„Köha korral on abimeheks samad asjad – teha inhalatsioone füsioloogilise lahusega, tarbida palju vedelikke (et sekreeti vedeldada), tõsta ööseks peats kõrgemale,“ andis lasteõde nõu. „Kasutada võib ka hanerasvasalvi ja teha sinepivanne,“ lisas ta, kuid hoiatas, et kuna tegu on soojendavate protseduuridega, ei tohiks neid teha palavikuga üle 38,5ºC (väiksema palaviku puhul võib kasutada). Lasteõde ütles, et käsimüügis olevatest köhasiirupitest teadusuuringute kohaselt erilist kasu ei ole. „Alla kaheaastastele ei tohi neid üldse anda ja 3–4-aastastele on nendest vähe kasu. Köha on organismi kaitserefleks ning seda pärssida ei tohiks,“ selgitas Aru.
Kurguvalu korral soovitas ta astelpaju-saialilleõli, mis kurku pihustatuna niisutab ja pehmendab kurgu limaskesti.
Mida teha, kui nohu ja köha kestavad üle kolme nädala?