Hea nõuanne

Maris Jesse: ärge jääge terviseameti kõnet ootama, alustage isolatsiooni juba enne seda

Maris Jesse.Foto: ekraanikuva

Rubriiki toetab

Terviseameti koroonadetektiividel on käed-jalad tööd täis ning kõigi koroonaviirusesse nakatunute ja nende lähikontaktsetega ei jõuta piisavalt kiiresti ühendust võtta.

Seetõttu soovitab sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse mitte ametniku kõnet ootama jääda, vaid juba enne seda isolatsiooni alustada ning oma lähikontaktseid teavitada.

Ametniku kõne võib viibida

“Kui olete koroonaviirusesse nakatunud või kokku puutunud nakatunuga, ärge jääge ootama, millal terviseamet teiega ühendust võtab. Jääge kohe palun koju,” ütles Jesse kolmapäeval ministeeriumite ühishoones toimunud pressikonverentsil.

Ta selgitas, et ametnike kõne võib aega võtta. Praktika näitab, et praegu, kui haigestunuid on väga palju, ei toimu see sugugi paari tunni jooksul. Ka liigub info nakatumisest kiiremini, kui positiivse analüüsivastuse saanu ise sellest näiteks töökohta ja lähikontaktseid teavitab.

Jesse sõnul on oluline, et lähikontaktsed saaksid vastava info esimesel võimalusel ja ei läheks enam koosolekutele ega teeks toimetusi või oleks situatsioonides, kus nad teiste inimestega kokku puutuvad ja potentsiaalselt nakkust edasi annavad.

“See on see, mida saame teha, et nakkuse levikut ära hoida,” ütles asekantsler.

Kõiki lähikontaktseid läbi helistada ei jõuta

Terviseameti meediasuhete spetsialist Merilin Vernik tunnistas Geeniusele, et seoses väga suure lähikontaktsete hulgaga ei jõuta tõepoolest kõiki lähikontaktseid läbi helistada – kasutatakse ka SMS ja robotkõne teavitust.

Ta täpsustas, et lähikontaktseid tuvastatakse COVID-19 positiivsete ütluste järgi, seega kui nakatunud inimese kohta ei ole info terviseametisse jõudnud, ei saa kahjuks ka ühendust võtta.

Vernik soovitas, et kui inimene teab, et ta on olnud lähikontaktne, võib ta ise pöörduda kas riigiinfo telefonile 1247 või terviseameti üldnumbrile 794 3500.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.