Mida teha, kui laps pistis suhu ussilaka või sõi ära lumemarja?

Harilik ussilakk on äärmiselt mürgine! Muide, ussilakk on tähendanud muiste mõisteliselt „ussi lakkumist“, mis olla kogu taime mürgiseks muutnud.Foto: Shutterstock

Hallide sügisilmadega sagenevad mürgistusinfoliinil 16662 eri värvi marjadega seotud murekõned. „Laps pistis suhu ussilaka, sõi ära lumemarja, lutsutas piibelehe oranži marja. Kas nüüd sai mürgistuse? Mida teha?“

Levinud mürgimarjad, mille kohta infoliinilt nõu küsitakse, on punakas-oranžid piibelehemarjad ja sinised ussilakad. Mürgitusteabekeskuse sõnul ei põhjusta kuni viie seesuguse marja söömine tõsiseid tervisehädasid. Küll aga võib suurem kogus marju ärritavate ainete – saponiinide – toimel ärritada suu limaskesta ja tekitada iiveldust, oksendamist, kõhulahtisust. Suureneda võib ka süljevoolus ja tekkida peavalu.

Sügisel tekitavad muret ka säravvalged lumimarjad. Tõsi, ühtegi rasket mürgistust pole lumimarjadega seoses veel teada, ent rohkem kui viis marja võivad põhjustada kõhuvalu, oksendamist ja kõhulahtisust. Saponiinid ärritavad paikselt just seedetrakti. Marjades olevatel kelidoniini alkaloididel on kesknärvisüsteemi pärssiv toime, kuid selle toime olulisus marjadest tingitud mürgistuse puhul on ebaselge. Taimemahl võib põhjustada ka naha ja silmade ärritust.

Lisaks tekitavad lapsevanemates muremõtteid lapse poolt metsas või aianurgas ära söödud punased marjad. Punaste mürgimarjade valik on suur: punane leeder, kuslapuu, kikkapuu, leseleht, maavits, näsiniin. Mürkainete sisaldus marjades on aga väga erinev. Näiteks punase leedri või kuslapuu toored marjad võivad tekitada söömise järgselt seedehäireid, sealhulgas halb enesetunne, oksendamine, kõhulahtisus. Näsiniine puhul aga võib juba paar marja tekitada tervisehäireid. Allaneelatud vähene kogus põhjustab suus ja limaskestadel põletustunnet, süljevoolust, iiveldust.

Mida siis teha, kui laps mürgimarju sõi?

Üldiselt lapsed mürgimarju nende ebameeldiva maitse tõttu palju ei söö. Puhasta suu marjatükikestest ja loputa ning anna lonkshaaval tavapärasest rohkem vett juua. Määrdunud nägu ja käed pese samuti puhtaks. Kergete sümptomite puhul piisab lapse enesetunde jälgimisest kodus. Soovitatav jälgimisaeg on neli tundi. 

Taimemahl võib tekitada ka silmade ärritust. Näiteks on näsiniini mahl tugevalt silmi ärritav ja võib põhjustada ägedat põletikku. Seega tuleks sellega kokkupuutel silmi 15 minutit korralikult loputada ning kaebuste kestmisel pöörduda silmaarstile. 

Kui marju on söödud palju ja/või tekivad kaebused, näiteks iiveldus, oksendamine, siis küsi nõu mürgistusinfoliinilt 16662.

Loe siit ka loodusest tingitud ägedate mürgistuste esmaabist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.