Tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjonile tehakse aastas umbes 200 pöördumist. See number võib kõlada suurena, aga Soome arvudega kõrvutades viitavad numbrid, et Eestis on tegemist umbes kümnekordse alateatamisega.
Võib eeldada, et riikide ravitase on võrdne ning Eesti arstid pole Soome omadest ei paremad ega halvemad. Selge erinevusena toimub Soomes arsti tekitatud kahju hüvitamine läbi kindlustussüsteemi, mis on sarnane liikluskindlustusele.
Piltlikult öeldes, kui autoomanik sõidab, peab tal olema liikluskindlustus ning kahju tekitamisel maksab kindlustus selle kinni. Samamoodi on Soome arstid kaetud vastutuskindlustusega ja ravivigade nõuetega tegeleb patsiendikindlustuse süsteem. Aastas tehakse selliseid ravivigade nõudeid umbes 9000.
Eestis esitatud kaebuste vähesuse taga võib näha nii suurt austust arstide töö vastu kui keerulist asjaajamist. Ühest küljest on tõsi, et arstid inimesi igati aitavad, kuid paratamatult igal tegijal vahel juhtub – kas ülekoormuse, tähelepanematuse või inimliku õnnetuse tõttu. Teisalt nõuab näiteks suurhaigla vastu minek suurt teadlikkust ja ressurssi. Kolmandaks on tavainimesel patsiendi nõuet keeruline tõestada, sest kogu meditsiiniline oskusteave on sellel samal arstil või haiglal.
Patsiendikindlustuse süsteem tagaks kahju eest õiglase hüvitise
Eestis makstavatest ravivigade hüvitistest on raske täpset ülevaadet anda. Tõsiste vigade korral lähevad haiglad tavaliselt kompromissile, kuid taoliste kokkulepete tingimused on konfidentsiaalsed. Kui rääkida mittevaralisest kahjust laiemalt, siis mittemeditsiiniliste kohtuasjade hüvitised jäävad reeglina kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Taas võib teiste riikide kohtupraktikaga võrreldes spekuleerida, et eestlased on kahju nõudmisel pigem passiivsed ning kohtud omakorda hüvitiste väljamõistmisel konservatiivsed.
Olavi-Jüri Luik hindab, et tegu on nii õiguslikult, filosoofiliselt kui eetiliselt probleemse kohaga. Ta rõhutab, et ehkki varalist kahju näiteks töövõime kaotuse eest on lihtsam nõuda, pole ka see väga levinud: “Pigem on sellised asjad levinud liikluskindlustuses, kus hüvitamise põhimõtted on väga sarnased. See näitab, et kindlustussüsteem annab inimestele julguse kahju nõuda ning tekib õiglane kahjuhüvitussüsteem.”
Pisuke nendib, et praktikas nõustavad HUGO juristid igapäevaselt palju kliente ja ravivigade puhul jääb lugu tõesti lõpuks raha taha: “Suur haigla tuleb inimese vastu väga hea juriidilise meeskonnaga. Kui inimesel pole vaidluse pidamiseks finantsvõimekust, jääb asi selgelt raha taha toppama. Näeme, et paljude teiste Euroopa riikidega sarnane patsiendikindlustus oleks siinkohal väga asjakohane.”
Eestis on nn patsiendikindlustuse eelnõud menetletud juba 7-8 aastat ning 25.01.2022 läbis patsiendikindlustuse ja vaktsiinikahjude hüvitamise süsteemi puudutav eelnõu riigikogus esimese lugemise. Maakeeli öeldes see olekski arstide liikluskindlustus.
Pisuke näeb, et see parandaks oluliselt patsiendi võimalust saada ravivigade puhul reaalset hüvitist. Seda eriti Eestit kui väikeriiki silmas pidades, kus on suurem tõenäosus takerduda arstide ringkaitsesse ja ravivea tõendamise problemaatikasse. Lisaks võtaks patsiendikindlustus pingeid maha ka arstidelt, elimineerides vähemalt ühe motivaatori inimliku vea varjamiseks. Tagatipuks võimaldab vigade ilmsikstulek ka neist õppida.