Melatoniin on hea abimees ööpäevarütmi reguleerimiseks, kuid päris kõigile see ei sobi

Keha toodetava melatoniini kogus väheneb koos vanusega.Foto: Shutterstock

Paljud inimesed kasutavad melatoniini preparaate uneprobleemide leevendamiseks. Tasub aga teada, et melatoniin on unerütmi reguleerija, mitte unerohi. Ja päris kõigile need preparaadid ei sobi.

Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi doktorant, proviisor Kristiina Sepp toob välja, et melatoniini toidulisand on hea abimees, kui ööpäevarütm on segamini läinud, näiteks vahetustega töötades või eri ajavööndites liikudes. Samuti on sageli probleemid ööpäevarütmiga vaegnägijatel — neilegi on melatoniinist väga palju abi. Ja suureks abiks võiks see olla ka eakatele.

“Palju kirjutatakse eakatele välja uneravimeid ja tihtipeale suuremates annustes, aga see ei ole alati mõistlik ja ohutu. Teadusuuringud on näidanud, et osadele eakatele, kes on pikaajaliselt kasutanud bensodiasepiine või kellel on tuvastatud madal melatoniini tase organismis, on abi ka melatoniini sisaldavatest preparaatidest, mis parandavad nii une kvaliteeti kui ka kestust,” toob Sepp välja, selgitades, et keha toodetava melatoniini kogus väheneb koos vanusega. 

“Lisaks võiksid eakad korrektuure teha päevases tegevuses, sealhulgas liikuda võimalusel väljas või muul moel veidi aktiivsemat eluviisi viljeleda. Selles on oluline osa ka tugivõrgustikul, kes eakaid enam kaasaksid oma vaba aja tegevustesse ning pühendaksid neile aega,” lisab Sepp.

Päris kõigile melatoniin siiski ei sobi. Näiteks ei sobi see imetavatele emadele. “See jõuab rinnapiima, kuid vastsündinu ööpäevarütm on välja kujunemas ning melatoniini lisakogused koormavad liigselt,” märgib proviisor. 

Samuti ei ole melatoniin hea valik diabeetikutele, sest see mõjutab insuliini eritust. Ja ka teatud ravimitega koos ei tohiks seda võtta. Sestap tasub alati enne ikka apteekri või arstiga nõu pidada.

Aga kuidas on lood laste ja noorukitega? “Keha toodab lapseeas rohkem melatoniini, puberteedieas see väheneb ja see on normaalne, sest organism areneb. Kui melatoniini ise pidevalt juurde manustada, siis see mõjutab noorte üldist arengut,” hoiatab proviisor.

“Küll aga võib laste puhul näiteks autismi ja aktiivsus- ja tähelepanuhäire puhul melatoniin abiks olla. Aga lapsele ise omast peast melatoniini manustada ei tohi — enne tuleks kindlasti konsulteerida arstiga,” lisab Sepp.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.