Paljud inimesed kasutavad melatoniini preparaate uneprobleemide leevendamiseks. Tasub aga teada, et melatoniin on unerütmi reguleerija, mitte unerohi. Ja päris kõigile need preparaadid ei sobi.
Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi doktorant, proviisor Kristiina Sepp toob välja, et melatoniini toidulisand on hea abimees, kui ööpäevarütm on segamini läinud, näiteks vahetustega töötades või eri ajavööndites liikudes. Samuti on sageli probleemid ööpäevarütmiga vaegnägijatel — neilegi on melatoniinist väga palju abi. Ja suureks abiks võiks see olla ka eakatele.
“Palju kirjutatakse eakatele välja uneravimeid ja tihtipeale suuremates annustes, aga see ei ole alati mõistlik ja ohutu. Teadusuuringud on näidanud, et osadele eakatele, kes on pikaajaliselt kasutanud bensodiasepiine või kellel on tuvastatud madal melatoniini tase organismis, on abi ka melatoniini sisaldavatest preparaatidest, mis parandavad nii une kvaliteeti kui ka kestust,” toob Sepp välja, selgitades, et keha toodetava melatoniini kogus väheneb koos vanusega.