Ööl vastu pühapäeva keeratakse kella: 7 soovitust, kuidas ajahüppega paremini toime tulla

Keskmiselt kulub inimesel uue unerütmiga kohanemiseks kaks nädalat.Foto: Depositphotos

Pühapäeval, 27. oktoobril kell 4 tuleb kellaosutid nihutada ühe tunni võrra tagasi, sest toimub üleminek talveajale. Kuidas tunniajase ajahüppega paremini toime tulla?

On teada-tuntud tõde, et kellakeeramine tekitab häireid une-ärkveloleku rütmis. Kuigi mõnel inimesel möödub see üleminek nii, et ta ei ei saa arugi, on palju inimesi, kelle jaoks kellakeeramine toob kaasa pikemaajalise suurenenud päevase unisuse ja kurnatuse. Keskmiselt kulub inimesel uue unerütmiga kohanemiseks kaks nädalat.

Sügisene kellakeeramine on raskemini talutav just varajastele kronotüüpidele ehk niinimetatud hommikuinimestele. Rohkem on mõjutatud lapsed, noorukid ja eakad. Sõltumata kronotüübist tekitab kellakeeramine rohkem hädasid neile, kellel on juba varem unevõlg või unehäired.

7 soovitust, kuidas kellakeeramisega kõige paremini toime tulla:

  1. Oluline on võtta teadlikult aega uue unerütmiga kohanemiseks. Selle asemel et kulutada täiendavat unetundi hilisõhtusele ekraaniajale, mine pühapäeva õhtul oma tavapärasel ajal magama.
  2. Pimeda aja saabudes on oluline pöörata ekstra tähelepanu enesehoolitusele. Võta lisaaega tegevusteks, mis lõõgastavad ja laevad. Oluline on viibida võimalikult palju õues ning võtta päevavalgusest maksimum. Kui nädala sees selleks aega napib, siis planeeri pikk jalutuskäik või jooks nädalavahetusse, isegi pilvise ilmaga.
  3. Vajadusel kasuta valgusteraapiaseadet. Valgusteraapiaseade simuleerib päevavalgust ning on eriti kasulik lühikestel talvepäevadel, kui päevavalgust on vähe.
  4. Enam võiks tarbida serotoniinitaset tõstvaid toiduaineid, nagu kodujuust, päevalilleseemned, ananass, tofu, spinat, banaan. Veendu, et tarbid ka D-vitamiini sobivas annuses, lähtuvalt enda D-vitamiini vereseerumi väärtusest. Vajadusel pea nõu spetsialistiga. 
  5. Väldi tund enne magamaminekut telefoni või tahvelarvuti vaatamist, kuna ere valgus pärsib uneks vajaliku melantoniini tootmist. 
  6. Loo mugav unekeskkond. Kasuta oma magamistuba ainult magamiseks ja loo mugav keskkond, mis soodustab magamist (vaikne, pime ja jahe). Investeeri ka kvaliteetsesse madratsisse.
  7. Kui halb uni ja pidev väsimus muutub igapäevaelu osaks, siis kindlasti ära jää selle murega üksi, vaid pöördu abi saamiseks spetsialisti poole.

Loe siit pikemalt uneõe Laura Nulk-Uskovi mõtteid sügisese kellakeeramise kohta.

Hea teada!

Kella keeramisega ja talveajale üleminekuga jõuab Eesti tagasi vööndiaega. Talveajale lähevad üle kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, kuna siseturu ühtse toimimise huvides kehtib kogu Euroopa Liidus ühine kuupäev ja kellaaeg suveaja alguse ja lõpu kohta. Suveaeg algab taas märtsikuu viimasel pühapäeval kell 3 ning siis nihutatakse kellaosutid ühe tunni võrra edasi.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.