Ortosomnia on termin, mis on meie sõnavarasse tulnud koos unekvaliteeti hindavate aktiivsusmonitoride ja nutikelladega. Termin pakuti esmakordselt välja 2017. aastal ja see tähendab inimese pidevat unekvaliteedi hindamist läbi nutiseadme ja püüdlusi ideaalse une poole.
Tegemist ei ole klassifitseeritud unehäirega. Samuti ei lähe see klassikalise insomnia alla, kuid siiski põhjustab inimestes ärevust ja mure unetundide ning nende kvaliteedi pärast. Viimane sageli käivitab nõiaringi, mis võib viia unehäireteni.
Võtame näiteks olukorra, kus kasutuses olev nutiseade peab tervislikuks ööuneks 8 tundi und. Sellisel juhul on väga suur tõenäosus, et inimene avastab hommikul oma seadmel punase ristikese või madalad unepunktid, mis indikeerivad ebapiisavat või mitte kvaliteetset ööund. Isegi siis, kui magamiseks on arvestatud 8 või rohkem tundi, on vähetõenäoline, et see kajastub ka seadme statistikas. Juba ainuüksi uinumiseks läheb inimestel sageli 30 minutit, samuti on mõningad öised ärkamised tervisliku ööune loomulik osa.
Teiseks peame arvestama sellega, et tehnoloogia ei ole eksimatu ja mõnikord on nende seadmete andmed ebatäpsed. Siit on lihtne välja kasvama järeldus, et uni on ebapiisav või problemaatiline.
Kuidas ortosomnia kujuneb ja kui tõsiseks võib see kujuneda?
Kuna inimesed on üha teadlikumad sellest, et kvaliteetne uni on vaimse- ja füüsilise tervise seisukohast väga oluline, siis on mure kerge tulema. See omakorda sunnib veelgi rohkem tähelepanu pöörama oma seadmete statistikale ja püüdlema seadme poolt seatud une-eesmärkide poole.
Kui see, mida sööme või kui palju päeva jooksul samme teeme, on suuresti meie enda kontrolli all, siis see, kui pikalt me magame või mitu korda öö jooksul ärkame, on seda oluliselt vähem. Seega tasub eesmärkide seadmisega siinkohal ettevaatlik olla. Samuti on oluline arvestada sellega, et 8-tunnine ööuni, ei ole sugugi ideaal, mille poole kõik inimesed püüdlema peaksid, sest inimeste unevajadus on erinev.