Ülekaalulisus mõjutab meeste tervist naistega võrreldes hoopis tõsisemalt

Kaalukirurg dr Ilmar Kaur leiab, et rasvumise ravi ajalugu on läbikukkumiste ajalugu.Foto: Kaalukirurgia Keskus

Pole saladus, et sageli on just madalast füüsilisest koormusest ning kehvadest terviseharjumustest tingitud ülekaalulisus see, millest saavad alguse mitmed haigused.

Vähem on teada fakt, et ülekaalulisus mõjutab meeste tervist naistega võrreldes märkimisväärselt tõsisemalt ning rasvumisega seonduvate haiguste tõttu kaotavad mehed rohkem eluaastaid. Lisaks kahjustab rasvumine otseselt meeste seksuaalelu ja viljakust.

Kaaluprobleemi suhtutakse eelarvamusega

Kaalukirurgia Keskuse ülemarsti kirurg Ilmar Kauri sõnul suhtutakse tänaseni kaaluprobleemi pealiskaudselt ning stigmadega.

Ta selgitab, et ülekaalulisust peetakse siiani iseloomuveaks, kuid tõsiasi on see, et väga paljudel inimestel on pärilik kalduvus tüsenemisele. Selles ei ole nad ise kuidagi süüdi ning tänapäevases rasvumist soodustavas elu-, töö- ja toidukeskkonnas võimenduvad need geenid veelgi.

Oluline on ka teadvustada, et meeste tervist  ja eluiga mõjutab ülekaal mõnevõrra rohkem võrreldes naistega.

Seksuaaltervis mõjutab meeste füüsist ja vaimu

Dr Kauri hinnangul ei tohi muude ülekaalulisusega seotud probleemide kõrval tähelepanuta jätta meeste seksuaaltervist, mis mõjutab oluliselt meeste füüsilist ja vaimset heaolu.

Meeste tervisekuul on Kauri sõnul kohane rääkida avatumalt sellest, kuidas rasvumine mõjutab meeste hormonaalset tasakaalu, viljakust ja seksuaalsust.

Uuringute põhjal on meeste tüsenemise puhul üheks oluliseks mängijaks testosteroon. Peamise meessuguhormoonina mõjutab testosteroon viljakust, eesnäärme talitlust, potentsi, lihasmassi, füüsilist võimekust ning keha rasvaprotsenti.

Looduslikult on meeste keha rasvasisaldus võrreldes naistega madalam ning seda just kõrgema testosteroonitaseme tõttu.

Üks tüsenemise põhjus on testosteroonilõks

Kaur ütleb, et meeste puhul on üheks tüsenemise põhjuseks salakaval “testosteroonilõks”.

See tähendab, et testosteroonitaseme languse põhjuseks võib olla eelnev terivseseisund – metaboolne sündroom, ravimid või östrogeeniteraapia. Aga samavõrra levinud põhjusteks on alkoholism, vähene füüsiline koormus ning rasvumine.

See ongi lõks, kus ülekaalulisuse tõttu hakkab testosteroonitase mehe kehas langema, mis omakorda soodustab veelgi edasist tüsenemist. Nõnda kujunebki kiuslik nõiaring, kus mehel on oma rasvumist takistada järjest raskem, sest selleks hädavajalikku hormooni kehas napib.

Kaalulangus tõstab meeste seksuaalelu kvaliteeti ja sagedust

Meeste rasvumisega kaasneva seksuaalelu kvaliteedi ja viljakuse langus on dr Kauri sõnul tõsine probleem.

Tervelt 20-50 protsendil juhtudest on paari lastetus tingitud mehest ning ehki see võib olla geneetiline või kujuneda elu jooksul põetud haiguste tagajärjel, ei tohiks kindlasti alahinnata ka elustiili, rasvumise ja keskkonna mõju meeste viljakusele.

Meditsiinilised uuringud kinnitavad, et kaalulangus tõstab meeste seksuaalelu kvaliteeti ja sagedust.

Suure ülekaalu puhul võib mõelda kirurgilisele sekkumisele

Kuigi paljudel juhtudel piisab kaalulangetuseks füüsilisest koormusest ja paremast toitumisest, siis suure ülekaalu korral tasub meestel mõelda ka kirurgilisele sekkumisele.

Kaur nendib, et nagu rasvumine üleüldiselt on ka kaalukirurgia mõnes mõttes stigmatiseeritud vaatamata sellele, et tegu on tõhusa ning paljudele inimestele sisuliselt ainukese võimalusega oma kaaluprobleemile või terviseprobleemile reaalne lahendus leida.

Ta toob näite, et rääkides viljakusest kaalukirurgia kontekstis on uuringud näidanud positiivseid muutusi sperma mahu, seemnerakkude hulga ja liikuvuse osas just neil meestel, kellel enne kirurgilist sekkumist oli diagnoositud seemnerakkude vähesus või täielik puudumine.

Vaatamata sellele, et rasvumine laastab meeste tervist ja vähendab eluaastaid naistega võrreldes rohkem, on näiteks kaalukirurgias meespatsientide osakaal kõigest 20 protsenti. “Eks see kinnitab üldteada tõde, et mehed kardavad arsti,” lausub Kaur.

Ta lisab, et paljud meespatsiendid pöörduvad kirurgilisele konsultatsioonile pahatihti alles siis, kui operatsioon on kõrge ea ning aastatepikkuse ülekaalulisusega arenenud terviseprobleemide tõttu riskantsem, kuigi üldpildis saavutab kaalukirurgiaga meeste puhul sageli naistega võrreldes paremaidki tulemusi.

“Lõpuks ei räägi me ülekaalulisuse puhul kõigest üksikutest terviseprobleemidest või välimusest vaid elukvaliteedist, vaimsest tervisest ning tervelt ja aktiivselt elatud eluaastatest tervikuna,” ütleb dr Kaur kokkuvõtteks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.