Sada aastat tagasi, Hispaania gripi pandeemia ajal, mis tappis hinnanguliselt 50–100 miljonit inimest, ei teatud, et nakkushaiguste vastu aitavad isolatsioon ja ka maski kandmine. Praegu me teame seda. Kui me teame, miks me siis vastavalt ei tegutse?
Mitut inimest te viimati toidupoes käies maskiga kohtasite? Suure supermarketi peale saame võib-olla 2–3 maskikandjat? Ja mitut inimest te teate, kes sel nädalavahetusel veel sünnipäeval vms seltskondlikul üritusel käis? Mõne ikka välja mõtlete!
Kui me kevadel teadsime, et maski tuleb poes kanda ja seltskondlikel üritustel ei käi, kuidas me siis selle nüüd ära oleme unustanud? Ootame, et keegi (valitsus) ütleks meile, et seda peab tegema kohustuslikus korras? Ei soovita ootama jääda!
Kes ütleks, mida teha?
Ametnikud ja poliitikud on alati olnud silmaklappidega. Nende eesmärk on sageli mitte tekitada paanikat, et “rahvas ei kaotaks võitlusvaimu”.
Nii juhtus näiteks ka sajand tagasi 1918. aastal ülemaailmse pandeemia ajal, mil Suurbritannias ei arutletud gripipandeemia üle avalikult tsensuuri tõttu. Küll aga tehti seda Hispaanias, mistõttu tunnemegi haigust nüüd Hispaania gripi nime all. Ehkki alguse sai see USA-st Kansasest.
Lisaks on poliitikute tegevused ajendatud väga palju soovist NÄIDATA, justkui miskit tehakse. Mäletate kraadimiskohustust lennujaamades ja muudes avalikes ruumides? Eestigi raiskas sellele kõvasti raha, ehkki teadlased olid selgitanud, et massiline temperatuuri mõõtmine ei aita kuidagi covidisse nakatunud inimesi välja selgitada.