Ämmaemanda meeldetuletus: esimese kuue elukuu jooksul tuleks last toita üksnes rinnapiimaga

Imikuid tuleks rinnaga toita nõudmisel – nii sageli kui laps soovib.Foto: Shutterstock

Tervise Arengu Instituudi andmeil on esimestel elukuudel ainult rinnapiima saavate laste arv Eestis viimasel kümnendil vähenenud. Rinnaga toitmise edendamiseks korraldatakse augustist novembrini koolituspäevi, et tõsta haiglatöötajate teadlikkust ning laiendada beebisõbralike, rinnaga toitmist edendavate haiglate võrgustikku.

WHO ja UNICEF soovitavad lastel alustada rinnaga toitmist esimese sünnitunni jooksul ja toita esimese kuue elukuu jooksul last üksnes rinnapiimaga. Imikuid tuleks rinnaga toita nõudmisel – nii sageli kui laps soovib. Alates kuue kuu vanusest peaksid lapsed hakkama sööma ohutut ja piisavat täiendavat toitu, jätkates samal ajal rinnaga toitmist kuni kahe aasta vanuseni või kauem.

„Vahetu sünnitusjärgne nahk-naha kontakt emaga ja esimesel võimalusel oma ema rinnapiima pakkumine on parim algus lapse elule ja tervisele. Sünnitusmajas saab see kõik alguse ja nii saab just sünnitusmaja kaasa aidata, et oma ema rinnapiim oleks lapsele esimene ja ainus toit kuni kuuenda elukuuni. Samuti tuleb toetada neidki emasid, kellel kohe alguses ei õnnestu lapsele rinnapiima pakkuda, et nad ei loobuks proovimast,” ütles rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee liige, beebisõbralike haiglate võrgustiku koordinaator, ämmaemand Kärt Maalinn.

„Teadusuuringutele tuginedes teame, et rinnapiimaga toitmine tagab lapse tervisliku kasvu ja arengu. Lisaks kaitseb see nii last kui ka ema krooniliste mittenakkushaiguste eest,“ lisas WHO Eesti esinduse juht Kristina Köhler. „Kroonilised haigused on nii Euroopas kui ka Eestis peamiseks elukvaliteedi languse ja surma põhjuseks. Rinnaga toitmist toetavad, edendavad ja kaitsevad sekkumised on selles võitluses ühed kuluefektiivsemad ja jätkusuutlikumad.“

Rinnaga toitmist edendavate haiglate võrgustik laieneb

Tervise Arengu Instituudi andmeil on esimestel elukuudel ainult rinnapiima saavate laste osatähtsus Eestis viimase kümnendi (2013–2022) jooksul järk-järgult vähenenud. Seevastu on suurenenud nende laste osatähtsus, kes saavad lisaks rinnapiimale piimasegu, teed, vett, mahla või muud toitu. 2022. aastal sai 3. elukuul Eestis rinnapiima keskmiselt 82% imikutest ja 6. elukuul keskmiselt 69% imikutest. Ühe-aastaselt sai tavatoidule lisaks rinnapiima 31% perearstide jälgimisel olevatest kuni 1-aastastest lastest. 

Rinnapiimaga toitmine toetab olulisel määral nii lapse arengut kui ka ema tervist. Samas pole see kõigi emade jaoks alati nii lihtne. “Olgu need mured siis alustamisega või hoopis rinnaga toitmise jätkamisega. Seepärast peame emasid igakülgselt toetama ja nõustama, julgustama ja juhendama võimalike takistuste ületamisel,“ sõnas terviseminister Riina Sikkut. 

Minister rõhutas, et eriti tähtis roll on siin tervishoiuasutustel ja -töötajatel. “Mul on hea meel, et beebisõbralike haiglate koolitussarja kaudu saavad nii ämmaemandad kui ka õed ja arstid juurde uusi teadmisi, praktilisi oskusi, kuulevad kogemuslugusid sellest, kuidas emasid rinnaga toitmisel paremini toetada,“ märkis Sikkut.

Beebisõbralikke haiglaid tunnustatakse alates 1991. aastast eesmärgiga kaitsta, edendada ja toetada rinnaga toitmist. 2019. aastal pälvisid selle tunnustuse Eestis kolm haiglat – Ida-Tallinna Keskhaigla naistekliinik, Lääne Tallinna Keskhaigla Pelgulinna sünnitusmaja ning Pärnu Haigla.

Sotsiaalministeeriumi, Maailma Terviseorganisatsiooni Eesti esinduse ja Rinnaga toitmise edendamise Eesti komitee eestvedamisel toimub augustist novembrini koolitussari „Teooriast praktikani: kuidas jõuda beebisõbraliku haigla tunnustuseni ja seda hoida?“, mille eesmärk on beebisõbraliku haiglakeskkonna ja rinnaga toitmise edendamine Eestis. Esimene koolituspäev toimub 30. augustil sotsiaalministeeriumis, lisaks on kavas koolituspäevad Pelgulinna Sünnitusmajas, Pärnu Haiglas ja Ida-Tallinna Keskhaiglas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.