Atropiini silma kasvu pärssivat toimet näidati juba aastal 2006, kui leiti, et 1-protsendilised atropiini silmatilgad pärsivad silma pikikasvu. Seejuures tõi dr Palumaa välja, et nii kõrge atropiini kontsentratsiooniga silmatilkasid kasutades tekivad aga kõrvaltoimed. Kõigil nimetatud uuringus osalejatel tekkis toona valguskartus ning 17 protsenti osalejatest lõpetas kõrvaltoimete tõttu uuringus osalemise.
“Seetõttu ongi praegu lühinägevuse ravis peamiselt kasutusel madala kontsentratsiooniga silmatilgad, mis on hästi talutavad. Kahjuks ei ole Euroopa turul ükski madala kontsentratsiooniga atropiini silmatilk kättesaadav, mistõttu ei ole me saanud varem ka ravi pakkuda,” rääkis dr Palumaa.
“Kuidas atropiin täpselt silma kasvu pidurdab, on siiani teadmata, kuigi sellealaseid uuringuid on käimas mitmeid,” lisas arst.
Mida atropiinravi endast kujutab?
Dr Palumaa selgitas, et atropiinravi on näidustatud lastele alates viiendast eluaastast kuni eani, kus silm enam pikkusesse ei kasva. Ida-Tallinna Keskhaiglas on hetkel kaasatud lapsi vanuses 5–12 eluaastat.
“Atropiinravi korral tilgutatakse atropiini tilku silma üks kord päevas õhtuti. Tilgad on pakendatud ühekordselt nii, et igal õhtul esmaspäevast reedeni võtavad laps ja lapsevanem ühe pakendi ning tilgutavad selle sisu silma. Nädalavahetusel ravi tegema ei pea, küll aga soovitame olla vähemalt kaks tundi õues,” kirjeldas arst uudset raviviisi.
Atropiinravi jooksul jälgivad silmaarstid lapsi iga natukese aja tagant – esimene visiit on pikk, nii umbes 1,5 tundi. Järgmine jälgimine toimub nädal ja siis kuu pärast ravi alustamist. “Uurime, kuidas ravi manustamine läinud on ja kas esineb kõrvaltoimeid. Edaspidi on iga kolme kuu järel jälle pikem visiit – tegemist on pikaaegse raviga, mis kestab aastaid,” tutvustas dr Palumaa.