Molekulaardiagnostika
Molekulaardiagnostikas uuritakse geene nende järjestuse tasemel. Nii detekteeritakse eri punktmutatsioone nagu ühe nukleotiidi variandid, kuid samuti kuuluvad molekulaardiagnostika valdkonda ka näiteks eksonite deletsioonide ja duplikatsioonide analüüsid (nt spinaalse lihasatroofia ehk SMA korral), kordusjärjestushaiguste analüüsid (nt Huntingtoni tõbi) ja ka imprintingu ehk vermimise analüüsid (nt Prader-Willi ja Angelmani sündroomi diagnostika).
Iga analüüsi puhul on oluline saada aru, millist muutust või muutusi testiga tuvastatakse. Kasutusel on nii üksikuid kindlaid geenivariante tuvastavad testid (nt täiskasvanu hüpolaktaasia geenivariandi analüüs), ühe geeni analüüsid (nt tsüstilise fibroosi geeni CFTR sekveneerimine) kui ka paljusid geene samal ajal uurivad järgmise põlvkonna sekveneerimisel põhinevad analüüsid. Näiteks on võimalik 113 erisuguste pärilike vähkidega seotud geeni sekveneerida ühe paneeliga, saades nii oluliselt laiema, kiirema ja kulutõhusama tulemuse.
Kõige laiem molekulaardiagnostiline analüüs, mida haigekassa praegu rahastab, on kõigi geenide ehk kogu eksoomi sekveneerimine. Seda saab teha ka nn trio-analüüsina, kus samal ajal uuritakse nii geneetilise haiguse kahtlusega last kui ka tema vanemaid, et tuvastada eelkõige uustekkelisi ehk de novo mutatsioone ja retsessiivseid haigusi, kus üks haiguspõhjuslikest muutustest on päritud emalt ja teine isalt.
Kogu eksoomi sekveneerimise kasutamine on Eestis praegu haigekassa piirangutega, mistõttu saab seda kasutada vastsündinu- ja lapseea ebaselge etioloogiaga haiguste ja sündroomide diagnoosimiseks, kui diagnostilise uuringu vajalikkuse otsuse on teinud eksperdikomisjon, kuhu kuuluvad raviarst ja meditsiinigeneetik.
Eestis pakutavate teenuste hulgast leiab sobiva analüüsi enamike pärilike haiguste diagnostikaks. Laialdaselt on kasutusel erisugused sekveneerimispaneelid. Üha rohkem tegeletakse molekulaardiagnostikas ka onkogeneetikaga, kus pärilikele vähiriskidele lisaks tehakse tuumorikoe molekulaarset profileerimist, eesmärk on, et täppisdiagnoosi abil saaks kasutada veelgi täpsemaid ravimeid. Ka tuumorikoe analüüse saab teha üksikute mutatsioonide kaupa, kuid siingi kasutatakse üha enam laiemaid sekveneerimispaneele, mis suudavad kombineerida ühekorraga ka DNA ja RNA diagnostikat.
Üha rohkem tähelepanu saab ka farmakogeneetika, kus geenitestide alusel hinnatakse ravimeid lagundavate ensüümide aktiivsust ja vastavalt aktiivsuse hinnangule soovitatakse kohandada ravimiannust või eelistada teisi preparaate.