Sügisese trennihooaja algusega suureneb vigastuste ja õnnetusjuhtumite arv

Spordivigastused on kõigist sportimisega seotud terviseprobleemidest olnud aastaid esikohal ning kasvutrendis.Shutterstock

Suve ja puhkusteperioodi lõppedes taas käivituv trennihooaeg toob endaga tavapäraselt kaasa suurenenud vigastuste ja õnnetusjuhtumite arvu – seda nii täiskasvanute kui ka laste hulgas. Mida tähele panna turvalise sportimise juures?

„Täiskasvanute treeningust rääkides lõigatakse aktiivset trennihooaega taas alustades tavaliselt näppu sellega, et inimeste mälestustes on säilinud tunne, et suudetakse teha üht, teist ja kolmandat, kuid tegelikkuses see nii pole. Kõige ohtlikumad on seejuures tennisealadest sulgpall ja squash, kus liikumine on väga intensiivne – seal on tüüpvigastusteks achilleuse kõõluse või meniski rebendid,“ kirjeldas US Tenniseakadeemia peatreener Andres Kuhi igapäevapraktikas kogetut.

„Kui terve suve pole trenni tehtud, siis on lihastes ja liigestes toonus kadunud. Keha pole valmis sellisteks kiirusteks. Tuleks rahulikult alustada ja toetavate lihasgruppide toonus taastada paari-kolme nädalaga,“ lisas treener.

Gjensidige Eesti kahjukäsitluse juht Raido Kirsiste lausus, et seoses kooliaasta algusega taas trennidesse siirduvate lastegi puhul on tegemist elurütmi muutuse ja sportimistegevuste intensiivistumisega, millega tuleks kogu perekonnas arvestada. Siseruumides treeninguid alustades suureneb traumade arv. Meeskonnatreeningutel, samuti kergejõustikus ja muu aktiivse sporditegevuse ajal juhtub enim liigeste venitusi, põrutusi ja luumurde. Poistega juhtub traumasid rohkem kui tüdrukutega nagu samuti juhtub täiskasvanud meestega enam traumasid kui naistega. 

„Põhihädad, millega kindlustusse jõutakse, on seotud pallimängutreeningute käigus saadud vigastustega nagu varvastele astumised, kukkumised, kokkupõrked teiste mängijatega, palli püüdmisel saadud sõrmede vigastused. Pallimängudest enim juhtumeid on korvpalli ja jalgpalliga. Tavapärased vigastused on luumurrud ja põrutused,“ tõi Kirsiste välja.

Hea teada!

Õnnetusjuhtumikindlustus aitab maandada treeningtegevusega seotus riske ja vähendada ootamatutest olukordadest tekkinud pinget. „Õnnetusjuhtumikindlustus ei hoia ära trauma tekkimist, kuid lapsega juhtunud õnnetuse tõttu võib tekkida olukord, kus pere sissetulek väheneb, kuna ema või isa peab jääma töölt koju, et vigastunud last ravida. Õnnetusjuhtumikindlustusega saab lapsevanemale korvata tema saamatajäänud palgaraha ja lapsele makstakse taastumiseks valuraha,“ märkis Rauno Kirsiste. Täpselt sama kehtib ka täiskasvanute trennivigastuste puhul, kui on valitud nii valuraha kui päevaraha kaitse.

Õnnetusjuhtumikindlustust sõlmides tuleb kindlasti rääkida oma pere spordiharjumustest. Kes pereliikmetest on lihtsalt aktiivne – jookseb ja sõidab rattaga oma lõbuks – ning kes pereliikmetest ja mis tasemel osaleb sporditreeningutel. See info tuleb märkida kindlustuspoliisile. Sporditegevus mõjutab ka kindlustusmakse suurust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.