Suvel sai grillpidudel lastud toidul hea maitsta ja väljateenitud puhkust nautida. Nüüd aga on käes sügishooaeg, kus ka enda keha eest peaks taas rohkem hoolt kandma hakkama.
Personaaltreener ja toitumisnõustaja Monika Kahro annab meile seitse nõuannet, mida peaks trennilainele jõudmiseks silmas pidama.
- Otsusta, mis on su eesmärk
Eesmärke võib olla erinevaid, olgu selleks kaalulangetamine, pehmete käsivarte toonusesse saamine, suurem painduvus, rohkem võhma või midagi muud.
Eesmärgist lähtuvalt saab hakata asjale juba süstemaatilisemalt lähenema. Kui eesmärgiks on kaalulangetamine, siis kõige olulisemaks peaks olema toitumine ja siis liikumine. Vahel piisab sellestki, kui iga päev õues lihtsalt tunnikese jalutad.
Kui tahad võhma juurde saada, et treppidest ilma hingeldamata üles liikuda, siis pead keskenduma nii söömisele kui ka aeroobsele liikumisele.
Kui soovid keha vormida tihkemaks, soovitame lisaks toitumisele ka jõutreeninguid kas kodus või jõusaalis.
- Leia trenn, mis sulle meeldib
Trenn ei tohi muutuda igavaks. Sporditegemine on midagi, mida meie istuvas ühiskonnas vajame mingis vormis kogu elu. Seetõttu peame leidma viisi, kuidas seda teha nii, et asi oleks mõnus.
Spordialasid on erinevaid: on võistluslikke, nagu sportmängud, ja koosolemise rõõmule toetuvaid, nagu rühmatrennid. On iseseisvalt harrastatavaid alad, nagu jooksmine või jõusaalis käimine.
On selliseid alasid, mis ajavad adrenaliini üles, olgu poksimine või aeroobika, ja selliseid, mis aitavad lisaks füüsilisele tegevusele end ka mängulisemalt väljendada, nagu tantsimine, või uudishimu rahuldada, nagu rattasõit ja matkamine.
Mõtle, millisest neist oleks sulle kõige rohkem rõõmu ja sinu kehal kõige rohkem mõnu.
- Ära karda trenni minna, sest sa pole vormis
Just trennis vorm kätte saadaksegi. Sport on etapiviisiline ja peab alati vastama sinu keha seisundile. Oluline on lihtsalt valida endale ja oma vormile sobiv tase.
Samuti pole mõtet ennast lasta heidutada, vaadates inimesi, kes on pidevalt juba väga kaua trennilainel surfanud. Ka nemad alustasid kunagi nullist.
Väga fit’id tegelased võivad olla küll eeskujuks, aga enda vormi samasuguse tulemuse suunas tuleb ehitada samm-sammult ja arvestama peab, et sellele kulub lihtsalt vajalik aeg.
Kui aga kohe alguses endale internetist kellegi edasijõudnu kava võtta ja enda vormi arvestamata selle järgi trenni tegema hakata, võivad tagajärjeks võib olla ülekoormus, vigastused ja meeleheide.
- Võta alguses rahulikult
Alusta tasa ja targu. Kuigi ennast kätte võttes on motivatsioon ja õhin suur, ei tohiks alustades trenni teha rohkem kui kolm korda nädalas ja soovitatavalt üle päeva.
Sporditegemine on natuke nagu toidu maitsestamine: maitseaineid peab sinna panema just parasjagu. Ei liiga mage ega ülevürtsitatud toit ei kõlba süüa. Trenniga on samamoodi.
Trenniga liialdamine viib läbipõlemiseni. Kui muud asjad spordi tõttu unarusse kipuvad jääma ja sportimisest saab ebameeldiva, üle jõu käiva pingutuse kogemuse, siis ei tahagi varsti enam trenni tagasi minna.
Liialt järsk koormuse tõus tekitab ka söömishooge. Nii kasvavad nii lihased kui ka kõht ja loodetud kaalulangus jääb tulemata.
- Leia endale trenniseltskond
Inimestel, kellega koos asja ette võtad, võiksid olla sarnased eesmärgid nagu sul, olgu need siis vanad sõbrad või mõni muu seltskond.
Ühineda võib ka juba olemasoleva tervisespordi kogukonnaga või minna kasvõi rühmatrenni. Teinekord on parimaks lahenduseks aga näiteks kaalulangetusgrupp.
- Toitu õigesti
Toitumine on trennitegemise A ja O. Päris alguses pole isegi mõtet kaalulangetuse peale mõelda, sest ennast liigutades ja tugevamaks muutudes kasvab alati teatud määral ka lihasmass. Kui rasvakiht ka kulub, siis esialgu ei pruugi kaal sellest kukkuda.
Vajalik on sealjuures, et toidust saaksime piisavalt nii valke, süsivesikuid kui rasvu, aga ka mineraale, vitamiine ja kiudaineid.
Sügise tulekul on soovitatav teha läbi vitamiinikuur. Esimese trenniperioodi jooksul on selleks igasuguseid võimalusi, olgu selleks vitamiinikapslid või ka enese premeerimiseks väike tükk vitamiinišokolaadi. Oluline on ka kollageeni tarbimine, millest siinses blogis oleme juba rääkinud.
Kui sinu eesmärk on lihaste kasvatamine, siis kasu on ka kreatiinist, mis aitab trennis ühe korduse varasemast rohkem teha ja nii tulemusi kiiremini saavutada.
Oluline on, et toitumine oleks tasakaalus. Märkima peab, et toidulisandid võivad olla küll väga kasulikud toitumise tasakaalustajad, aga nad ei asenda siiski tervislikku toitumist.
- Muuda oma treeningprogrammi
Vaata oma vorm ja asjade seis iga kuu üle. Iga nelja kuni kuue nädala tagant tee spordirutiini mõni muudatus.
Kõige olulisem põhjus seisneb selles, et keha harjub selle ajaga sama kavaga ära. Selle tulemusel ei pea lihased enam tegema sama suurt pingutust nagu varem ja pingutuse intensiivsus langeb.
Võimalusi on erinevaid: kas teha rohkem kordusi või pikendada trenni kestust, aga seda kergema raskusega ja madalama intensiivsusega, või vastupidi, natuke lühemalt, aga intensiivsust tõstes. Võimalusi on tegelikult lõputult.