„Parem jätkata peale laskumist suusatamise nautimist, kui saada haiget või hullemal juhul lõhkuda varustust. Samuti tasub meeles hoida autosõidust tuttavat reeglit, et pidurda sirge lõigu peal, mitte kurvis. Nii väldid suuskade üle kontrolli kaotamist ja saad kurvi läbida sobiva kiirusega.“
Kuidas mäel käituda nii, et endal ja teistel oleks turvaline?
- Sõida reeglite järgi. Mäel on kirjutamata seadus, et tagapool olev sõitja kontrollib alati olukorda ja peab andma teed eespool ehk allpool olevale sõitjale. Kokkupõrke korral on süüdi just tagumine sõitja, sest tema näeb olukorda paremini.
- Hinda oma võimeid. Kogenematud suusatajad hindavad enamasti oma võimeid üle. Algajad võiks esimest korda sõita koos instruktoriga.
- Ei alkoholile. Mäel ei tohi olla alkoholijoobes – see on järjekordne kirjutamata seadus. Alkoholi mõju all kaob keskendumisvõime ja riskide hindamise oskus.
- Mida aeglasemalt sõidad, seda kaugemale jõuad. Hea suusataja pole see, kes suudab kiiresti mäest alla sõita. Hea suusataja teab, kuidas kiiresti peatuda. Seetõttu arenda oma kiirust järk-järgult ja mine raja järgmisele tasemele alles siis, kui oled oma võimetes kindel.
Vali varustus mugavuse järgi
Balcia kindlustuse statistika kohaselt toob murdmaaradadelt välja sõitmine tihtilugu endaga kaasa erinevate liigeste välja väänamise. Mägedes on kiirused suuremad ja seal on kokkupõrgete tagajärgedeks sagedamini verevalumid ja põrutused, aga omajagu esineb ka luumurde.
„Ohutuse tagamiseks on esmane soovitus kanda kindlasti kiivrit. Peale selle tasuks aga igaühel, kes esmakordselt suuskadele või lumelauale astub, võtta vähemalt üks koolituse tund professionaalselt instruktorilt. Nii saab teada põhitõed, aga mis kõige tähtsam – kuidas õigesti pidurdada ja kukkuda,“ selgitas Kristjan Koll. „Kindlasti tasub endale teha selline kindlustus, mis hüvitab ekstreemspordi tegemisel tekkida võivate vigastuste ravi. See on eriti oluline välismaiste suusakeskuste külastamisel.“
Varustuse puhul ei ole seadustega ette nähtud erilisi tingimusi, küll aga peavad keha kaitsvad elemendid olema sertifitseeritud CE-märgisega, mis kinnitab selle ohutust. Pole olemas õiget ega valet varustust. Pigem tuleks lähtuda oma eelarvest ja mugavusest. Pole oluline, kas see on ostetud spordipoest või mujalt. Kui tunned end mugavalt ning varustus on sertifitseeritud, siis see ongi sulle õige.
„Lisaks kiivrile soovitan kasutada käte-, jala- ja seljakaitsmeid, et kukkumine poleks nii ebameeldiv ja traumeeriv. Tean paljusid, kes ei taha selliste kukkumiste pärast enam lauale ega suuskadele tõusta,“ lausus Kristjan Koll.