Uudis

Aktiivse liikumisega rinnavähi vastu: laupäeval toimub roosa lindi jooks

Roosa lindi jooksul osaledes aitad tõsta teadlikkust rinnavähist.Foto: MTÜ Elu Nimel

Laupäeval, 25. septembril toimub Tallinnas Järve terviserajal rinnavähi patsientide toetuseks ja rinnavähi teadlikkuse tõstmiseks roosa lindi jooks.

Terviseürituse eesmärk on tõsta elanikkonnas teadlikkust rinnavähi varajase avastamise olulisusest rinnavähi ravis, propageerida tervislikke eluviise ja igapäevast kehalist aktiivsust. Roosa lindi jooksuga juhitakse tähelepanu sellelegi, et tervislikule eluviisilise keskendumine aitab rinnavähi riski vähendada.

Nimelt näitavad teaduslikud uuringud, et füüsiline aktiivsus ning liikumine 150-180 minutit nädalas peaks olema vähiravi strateegias üks nurgakivisid. 2019. aastal tehtud metaanalüüsis leiti, et füüsiline aktiivsus vähendab rinnavähi haigestumuse riski ligi 25 protsenti ning geneetilise eelsoodumusega rinnavähi mutatsiooni kandvatel naistel kuni 14 protsenti.

Samuti on uuringute järgi rinnavähi ravi läbinud naistel hiljem rinnavähi taastekke risk kuni 50 protsenti väiksem, kui enda iganädalaseks rutiiniks võetakse kolm korda nädalas meelepärane treening või ka lihtsalt kepikõnd või kiirem jalutamine.

Aastas saab Euroopas rinnavähidiagnoosi umbes 500 000 naist. Eestis diagnoositakse igal aastal umbes 750 uut rinnavähijuhtu ja suur osa neist on avastamise hetkel juba kaugelearenenud. Sõeluuring vähendab naiste rinnavähki suremuse riski 30–35 protsenti, kuid oodatav osalusmäär peaks olema vähemalt üle 70. Mida varasemas staadiumis rinnavähk avastatakse, seda suurem on tõenäosus edukaks raviks.

2021. aastal kutsutakse rinnavähi sõeluuringule naisi (sh ravikindlustamata) sünniaastatega 1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969 ja 1971.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.