EMO juht nendib, et ikka on juhtunud olukordi, kus regiooni kiirabibrigaadid on hõivatud või on lihtsalt sattunud mitu rasket väljakutset samale ajale samas piirkonnas. Selliste olukordade jaoks on reegel, mille kohaselt 112 dispetšeril on õigus katkestada madalama prioriteediga kutse ja suunata abi raskema probleemiga patsiendile. Samuti suunata kiirabi kutsele naaberpiirkonnast või esmaabi andmiseks lausa rakendada teise operatiivteenistuse ressursse, näiteks tuletõrje või politseiauto. Sellised meetmed on siiani andnud rahuldava tulemuse.
COVID muutis olukorra keerulisemaks
Dr Novak tõdeb, et juba alates COVIDi-eelsest ajast on olukord kiirabi vabade ressursside hõivatusega muutunud halvemaks. Järjest rohkem on päevi, kus kiirabi on sunnitud ootama pikemalt, enne kui patsient on haiglale üle antud. “Veidi üllatab, et see juba mitme aasta pikkune probleem on alles praegu aktuaalseks muutunud,” lisab ta.
Terviseamet ja Tallinna kiirabi on püüdnud mitmete meetmetega seda probleemi leevendada. Näiteks osaleb Tallinna kiirabi välijuht aktiivselt hospitaliseerimise piirkondade optimeerimisel ja vajadusel patsiendivoogude ümbersuunamises. Terviseameti loal saab aktiveerida varubrigaade, et säilitada piisav vaba kiirabiressurss regioonis.
“Tundub siiski, et tänaseks pole needki meetmed piisavad. Endiselt esineb mitu korda nädalas päevi või õhtuid, kus oluline osa kiirabibrigaadidest seisab Tallinna haiglate EMOde ees ootel. Olen täiesti nõus, et taluvuse piir on saavutatud,” ütleb dr Novak.
Tema hinnangul peavad edasised lahendused olema laiapõhjalised. “Olen kindel, et eraldivõetult ainult ühe haigla töö ümberkorraldamine ei anna mingit efekti. Ka pole eraldivõetult vaid ühe haigla töö ümberkorraldamine tehtav, kuna puuduva tööjõuressursi probleem on üliäge,” roob EMO juht välja.
Ka teoreetiliselt kohtade arvu suurendamine ühes EMOs või ka terves haiglas pole võimalik, kuna selleks puuduvad nii rahalised kui tööjõuressursid. Samuti on võimatu töö intensiivistamine EMOs – vähemalt regionaalhaiglas EMO personal on juba tugevalt ülekoormatud, eriti see osa, kes tegeleb kiirabiga saabunud raskete patsientidega.