Uudis

Koroonaoht: hooldekodusid ei tohi mingil juhul külastada ega neisse pakke saata

Foto: Shutterstock

Täna hommikul sai teatavaks, et Saaremaal on kahel hooldekodu elanikul tuvastatud koroonaviirus. Peaminister Jüri Ratas nentis, et kui haiguse levikut hooldekodudes tõkestada ei suudeta, võivad sellel olla väga kurvad tagajärjed.

Hooldekodude teema on valitsuses väga suure tähelepanu all, kinnitas Ratas täna valitsuse pressikonverentsil. Teemat arutati ka hommikul valitsuse istungil.

Peaminister rõhutas, et esimeste sammudena ei tule külastused hooldekodudes isegi kõne alla. Külastuskeeld kehtib esialgu 1. maini.

Samuti ei tohi hooldekodusse jõuda pakid – hooldekodud ei tohiks täna midagi vastu võtta, nentis peaminister.

Ratas ütles veel, et sotsiaalkindlustusamet on koostamas ülevaadet isikukaitsevahenditest, mida kohe vajatakse.

Hooldekodude kett: vaja on laustestimist

Hooldekodude keti Südamekodud juht Martin Kukk aga ütles, et hooldekodudes üle Eesti tuleb läbi viia kõigi elanike ja hooldajate testimine Covid-19 viiruse suhtes, sest suure tõenäosusega on ainult aja küsimus, kui haigestumised tulevad ka teistes hooldekodudes.

Südamekodudele kuulub kuus hooldekodu üle Eesti, kus karantiin kehtestati juba varem kui riigis tervikuna. “Testimise võimalus aga avanes meile alles sel esmaspäeval, kasutasime seda aktiivselt eriti just suure nakatunute arvuga Saaremaal,” ütles Kukk.

“Kui me ise poleks lasknud täiendavaid proove võtta igaks juhuks ka haiguse tunnusteta elanikelt, kellel oli olnud kokkupuude ühe haigusetunnusega elanikuga, poleks me ilmselt tänaseni viiruse olemasolust meie hooldekodus teadlikud.”

Kuke hinnangul tuleks praeguses olukorras üle terve Eesti testida kõikide hooldekodude elanikke ja hooldajaid. “Lisaks võiksid kõik hooldekodud, kus see on vähegi võimalik, piirata ka töötajate tulemist ja lahkumist, aga mõistan, et seda võib olla keeruline korraldada nii ruumide kitsikuse tõttu kui inimlikus mõttes,” nentis Kukk, lisades, et on hea, et hooldajad lõpuks riskirühma lisati, kuigi nagu näha, jäi see samm veidi hiljaks.

Saaremaa Südamekodus toimub täna Terviseameti esindaja osalusel proovide võtmine nakatanutega kokku puutunud elanikelt ja töötajatelt ning vajalike täiendavate ohutusmeetmete rakendamine. Hooldekodu ruumid puhastatakse ning testitulemuste selgumiseni on elanike liikumine ka hooldekodu siseruumides piiratud. Hooldekodus on hetkel 40 elanikku.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses