Ravimiameti ülevaade: mis seisus on SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaatide uuringud?

Vaktsiiniarendajad kaasvad jõudumööda uuringutesse lisaks täiskasvanutele juba ka teisi vanusegruppe.Foto: Shutterstock

Ravimiamet avaldas oma veebilehel info, missugused arengud on kahe viimase nädala kestel toimunud koroonavaktsiini uuringutes.

Mitu vaktsiiniarendajat jätkab kolmanda faasi uuringutega

Paljudes riikides on koroonaviirusesse nakatumine kasvamas või jätkuvalt kõrgel tasemel. Mitmed vaktsiiniarendajad jätkavad kliiniliste uuringu kolmanda faasiga, avatakse uusi uuringukeskusi. Jõudumööda kaasatakse uuringutesse lisaks täiskasvanutele ka teisi vanusegruppe ja lisandunud on mõned uuringuid, kus testitakse vaktsiini manustamist traditsioonilisest süstest alternatiivsel viisil (suukaudne, manustamine limaskestadele).   

Kui kliiniline uuring on jõudnud kolmandasse faasi, kus ravimkandidaati katsetatakse väga suurel hulgal inimestel, peab uuringu tegijal olema selleks vastav võimekus. See tähendab nii uuringus osalejate kui ka väljaõppe saanud tervishoiutöötajate kaasamist, sest uuritavaid tuleb jälgida mitu kuud või isegi aastat. Andmed tuleb koondada erinevatest uuringukeskustest (haiglad, riigid) ja adekvaatselt analüüsida. Seetõttu on taoliste uuringute tegemisel eelis suurtel ravimifirmadel, kellel on võrgustikud üle maailma.

Missugused on olnud viimase aja huvitavamad arengud?

Järgnevalt viimase kahe nädala huvipakkuvamad arengud mõnest kliinilistes uuringutes kaugemale jõudnud vaktsiiniarendajast.

Johnson & Johnson, kes on arendanud SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaati JNJ-78436735 (Ad26.COV2.S) koos firmaga Janssen Pharmaceutical, on teatanud positiivsetest tulemustest vaktsiinikandidaadiga kliinilise uuringu esimeses ja teises faasis. Tegu on adenoviirusvektoril põhineva vaktsiiniga.

Firma sõnutsi tekkisid 98%-l uuringus osalejatel viirust neutraliseerivad antikehad pärast ühtainsat vaktsiinidoosi ning omandatud ja rakuline immuunsus tekkis ka 15-l üle 65aastasel uuringus osalejal.

Firma on alustanud vaktsiinikandidaadiga ka kolmanda faasi kliinilist uuringut. Uuring hõlmab Lõuna-Aafrikat, Ameerika Ühendriike ja mitmeid riike Lõuna-Ameerikas ja katsealused saavad uuringu raames ühe vaktsiinidoosi. Eraldi kolmanda faasi kliinilise uuring on planeeritud koostöös Ühendkuningriigiga – ka see on planeeritud toimuma mitmes riigis ning selle raames on plaanis katsealustele manustada kaks vaktsiinidoosi.

Kolmanda faasi uuringuga on alustanud USA päritolu firma Novavax, kelle arendatavat vaktsiini NVX-CoV2373 on plaanis manustada kuni 10000 osalejale Ühendkuningriigis.

Vabatahtlikud saavad 21 päevase vahega kaks vaktsiinidoosi. Novavaxi vaktsiin sisaldab SARS-CoV-2 ogavalku ja adjuvandina pindaktiivset ühendit Matrix-M. Vaktsiinikandidaadiga saadud uuringutulemusi kliinilise uuringu esimeses ja teises faasis kajastas ravimiamet saab lugeda uudisest siit.

Hiina vaktsiiniarendaja Sinovac, kelle arendatav inaktiveeritud vaktsiinikandidaat CoronaVac on kolmanda faasi uuringutes üle maailma, alustab kliinilise uuringu esimese ja teise faasi raames vaktsiini ohutuse ja tõhususe testimist lastel ja noorukitel vanuses 3–17.

Ülevaatlikku tabelit SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaatide uuringutest näeb ravimiameti veebilehelt siit

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.