Tarmo Tähepõld: lendamine viiruseajastul on muutunud palju mõistlikumaks. Kui vaid seda maski poleks…

Foto: Shutterstock

Veebi kolinud koosolekud, konverentsid ja üritused koos oma plusside ja miinustega on üks koroonapandeemiaga kaasa tulnud paratamatustest. Ja mis seal salata – vahel tundub kodus diivanil lebotades mõne ürituse väisamine isegi üsna mugav ja säästlik – bussi- või lennujaamades ning hotellides ei kulu nii aega ega raha.

Teisest küljest aga jäävad oma silmaga nägemata uued kohad ja asjad ning ka suhtlus ametikaaslastega muutub napimaks.

Autogeeniuse peatoimetaja Tarmo Tähepõld on ikka õppimist kõrgelt au sees hoidnud ja kui talle pakuti ägedat tööreisi, lähtus Tarmo sõnumist, mida raiutakse pandeemia algusest peale – viirus ei kao niipea kuhugi ja me peame õppima sellega koos elama.

Seega võttis ta reisi vastu. Isegi teades, et sihtriik Poola on “punane” ning koju saabudes ootab ees 14 päeva vabatahtlikku eneseisolatsiooni või mitu COVID-19 testi, et naasta tavaellu kiiremini.

Tervisegeenius palus jagada Tarmol muljeid, missugused reeglid olid lennujaamades ja kuidas käib koroonaaegne lendamine.

Kas maailm ja reisimine on kardinaalselt muutunud?

Minu neli lendu Lufthansaga, mis sisaldasid nii väikeseid regionaalseid lennujaamu kui ka kõikide lennujaamade ema Frankfurti, näitas, et Euroopa piires midagi kardinaalselt erinevat pole ja muutused on pigem paremuse suunas. Naljakal kombel on enamik muutusi sellised, mis tegelikult korrastavad inimloomuse veidrusi.

Kui sa piisavalt innukas pole, jäetakse maha?

Teate seda hetke, kui öeldakse, et “on alanud pardaleminek lennule see-ja-see” ning siis kõik, nagu käsu peale end ritta võtavad? Hoolimata sellest, et reaalne pardaleminek algab ALATI umbes 10 minutit peale seda teadet, esimesena saavad peale lapsed, vanurid ja rikkad ning reaalselt kedagi maha kunagi ei jäeta.

Mingi irratsionaalne hirm, et äkki ikka jäetakse maha, lööb ratsionaalse osa ajust uimaseks, sest kui ma ei näita üles innukust pardale saamise osas, siis nad jätavad mu ju maha!

Nüüd järgitakse väga hoolikalt gruppide süsteemi, et inimesed troppi ei koguneks ja kui sul on piletil ikkagi Grupp 5, siis ilmselgelt pole mõtet ennast kohe järjekorda seada. Jõuad ilusti seriaali lõpuni vaadata või peatüki lõpuni lugeda. Võib olla vetsuski käia.

Ja parim asi – kui pardale ei minda otse, vaid viiakse bussiga, siis enam ei topita busse ääreni täis. See tähendab, et esimesena sisenenud inimesed ei pea umbes 15 minutit lõõskava päikese käes seisvas bussis ootama, kuniks sõiduk ääreni täis topitakse nagu Tokyo metroo. Mõnusalt pooltühi buss ja kiire sõit.

See omakorda tähendab, et lennukis istekohale jõudmine on kiire ja ei pea vahekäigus ootama, kuniks reisijad eri lennuki otstes oma pagasit riiulile topivad, midagi unustavad, alla võtavad, uuesti topivad ja, no teate küll – samal ajal elab teil keegi koguaeg seljas, justkui see aitaks.

Meetodid nagu klassiekskursioonil

Sihtkohta saabumisel toimub kõik vastupidi ja veelgi mõistlikumalt. Vanasti oli ju nii, et kui salongis kõlas lause “Landing complete“, tõusid rahvamassid püsti, hakkasid pagasit alla võtma ja siis seisid järgmised 1–-15 minutit kitsas vahekäigus, kott süles või mõne istuva kaasreisija peas ning ootasid.

Trepiga mees ilmselt alles sõi lõunat ja ootas käsklust lennukini sõita, aga kõik juba ootasid. Jällegi – nagu kedagi kunagi lennukisse oleks jäetud.

Vähemalt Lufthansa lennul oldi väga konkreetne – kui kõik uuesti maha ei istu, siis me seda ust lahti teha ei tohi. (Kangesti meenusid põhikooliaegsed kooliekskursioonid, kus õpetajad pidid lagedale tulema aina karmimate ähvardustega.) Seejärel hakati ridade kaupa inimesi välja laskma: “Nüüd read 5, 6 ja 7. Võite oma pagasi võtta ja väljuda.” Super!

Loomulikult tuleb nii lennujaamas kui lennukis kanda kogu aeg maski. Mis on ilmselt vajalik, aga samas ikka jube vastik ja tüütu. Ning veits naljakas ka, kuna aegajalt pakutakse ikka head-paremat. Olenevalt lennufirmast kas raha eest või tasuta, aga igatahes ei sunnita seda läbi maski või kõrrega konsumeerima, maski võib ära võtta. Samas, akna all rahulikult magades, nina salaja maskist väljas, koputatakse ka une pealt õlale ja palutakse mask korralikult panna.

Koroonaviirus austab inimeste põhivajadusi

Kohati jääb mulje, nagu COVID-19 oleks selline reegleid austav pahalane, nagu need bakterid, kes maas asuvad ja ühelegi toiduasjale enne peale ei roni, kui on ausalt viieni lugenud. “Ahaa, see inimene luristab praegu Warsteinerit, ma siis ei levi. Aga niipea kui õllevaht on vuntsist pühitud, kohe hakkan levima jälle.”. Eks ma saan aru, et siin polegi head varianti, lihtsalt veits naljakas.

Saabusin Eestisse tagasi just õigel ajal, kui lennujaamas oli käivitatud ka koroonaviiruse testimine. Superlahendus ja pikk pai kõigile osapooltele.

Lihtsalt kõigil tuleb arvestada, et näiteks lennujaamas testimine võtab ikkagi aega. Lennukitäis inimesi ükshaaval kirja panna, testida, juhendada – kõik oli väga sujuv, aga kui ühe inimese peale kulub ka 1–2 minutit, on see ikkagi päris palju minuteid kokku.

Ärge siis pange pahaks või kui ikka panete, mõelge, et teine variant on istuda 14 päeva kodus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.