Uudis

Vaatame numbritele otsa: positiivseid teste lisandub mühinal, aga mis toimub haiglaravi vajajate arvuga?

Töö Põhja-Eesti Regionaalhaigla COVID-osakonnas.Foto: Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Kui viimase ööpäevaga lisandus 173 koroonapositiivset, siis terviseameti hinnangul võime nakatumistrendi jätkudes septembris oodata juba koguni 2500 nakatunuga päevi. Numbrid on küll ehmatavad, kuid nende taga võib ka veidi positiivset tooni näha.

Nimelt kasvab haglaravil olevate inimeste arv täna üpris tagasihoidlikult. Vaatame näiteks möödunud aasta novembrikuud: siis olime jõudnud tänasesega sarnasesse punkti, mil ööpäevaga lisandus keskmiselt 200 positiivset testi. Ja haiglate töökoormus kasvas ütlemata kiiresti.

23.11.2020: ööpäevaga lisandus 232 positiivset testi ja haiglates avati 14 uut haigusjuhtumit. Kokku viibis sel päeval haiglas 154 koroonapatsienti, kellest 8 olid juhitaval hingamisel. Ööpäeva jooksul suri neli koroonaviirusesse nakatunud inimest.

Võrdluseks tänane, 28. juuli koroonastatistika: ööpäevaga lisandus 173 positiivset testi, haiglates avati 2 uut Covid-19 haigusjuhtumit. Haiglas viibib hetkel 35 koroonapatsienti, kellest intensiivravi vajab 3 patsienti, nendest omakorda juhitaval hingamisel on 2 inimest. Uusi surmajuhtumeid ööpäevaga ei lisandunud. Ja tegelikult ei ole viimase kahe nädala jooksul üldse ühtegi koroonasurma registreeritud.

Milles trikk? Eks ikka suuresti vaktsineerimises.

Möödunud aasta novembris veel vaktsineerimisvõimalust ei olnud. Alles detsembri lõpust hakati Eestis tervishoiutöötajaid vaktsineerima, sealt edasi jagati vaktsiini riskirühmadele ja eesliinitöötajatele ning alates käesoleva aasta maist said vaktsiinid läbi konaruste lõpuks kõigile kättesaadavaks.

Tänahommikuse seisuga on vaktsineerimisi tehtud kokku 627 375 inimesele, kellest 74 423 on pooleli oleva vaktsineerimisega, 552 952 inimese vaktsineerimiskuur on lõpetatud. Kogu elanikkonnast on vähemalt ühe kaitsesüsti saanud 47%, seejuures 70+ vanuserühma vaktsiiniga hõlmatus on 69%.

Mõtled, et aga vaktsineeritud ju haigestuvad ka? Jah, võivad haigestuda. Täielikult vaktsineeritute seas on 26. juuli seisuga haigestunud koroonaviirusesse 777 inimest ehk ainult 0,14 % kõikidest vaktsineeritutest. Ja nendest on vajanud haiglaravi kõigest 60 inimest.

Täna haiglaravil viibivate patsientide arv näitab selgesti, et vaktsiinidest on kasu. Niisiis, kui sa veel ei ole mingil põhjusel koroonavaktsiini saanud, siis pane õlg alla, hoiame Eesti elu avatuna jne. Lihtsalt öeldes: mine vaktsineerima.

COVID-19 vastu vaktsineerimine on avatud kõigile vähemalt 12-aastastele. Vabu vaktsineerimisaegu on pakkuda kõikidel maakondadel, mitmel pool pääseb kaitsepookimisele ka elava järjekorra alusel. Vaata lähemalt vaktsineeri.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.