Viirusepuhangu selgroog ei ole murtud: tõsteti haiglate valmisoleku taset

Tervise- ja tööminister Tanel Kiik.Foto: Mihkel Maripuu / Postimees / Scanpix

Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Mari-Anne Härma ütles kolmapäevasel pressikonverentsil, et positiivsete Covid-19 analüüside ning üle 60-aastaste nakatumine uude koroonahaigusesse üha kasvab.

Kuna 20–30 protsenti selles eas nakatunuid vajab nädal pärast nakatumist haiglaravi ning ka teistes vanusegruppides on nakatunuid endiselt palju, tõstis terviseamet haiglate valmisoleku taset.

Raskused ühes piirkonnas mõjutavad ka teisi

Sotsiaalminister Tanel Kiik tõi pressikonverentsil välja, et Eesti meditsiinisüsteemi mitte ainult ei ähvarda keeruline olukord, vaid raskused on näiteks Ida-Virumaal juba käes.

“Ülekoormus ei ole teoreetiline kontseptsioon, ülekoormus on juba käes,” nentis Kiik.

Ta lisas, et raskused ühes piirkonnas avaldavad kahjuks mõju ka mujale ning on ainult aja küsimus, kui ülekoormus jõuab ka näiteks Tallinna haiglatesse.

Personali napib ja ohus on plaaniline ravi

Mari-Anne Härma nentis, et koroonaviirusesse on nakatunud üle 50 tervishoiutöötaja. Kui personal nakatub, siis jääb olemasolevast töötajatest väheks ja praegugi otsitakse vabatahtlike hulgast tööle 50 inimest.

Härma tõdes, et olukord eskaleerub ja surve tervishoiusüsteemile suureneb. See aga seab ohtu juba ka tavaravi toimimise ja kõikide tervise ning mõjutab tervet ühiskonda

Plaanilised arstivisiidid ja operatsioonid võivad lükkuda edasi. Kui seis muutub veelgi hullemaks, võib juhtuda, et ka erakorralist abi vajavad inimesed ei saa seda.

Puhangu selgroog ei ole murtud

Tanel Kiige sõnul ei anna tänane uus nakatunute rekord, 524 nakatunut, alust arvata, et viirusepuhangu selgroog oleks murtud ja võiksime end kuidagi kindlamalt tunda. Kasvutrend jätkub ning probleemid tervishoiu- ja haiglasüsteemis ainult süvenevad.

Minister rõhutas, et kõigil tuleb anda oma panus nakkusahela katkestamisse sellega, et vähendatakse kontaktide arvu. Soovitatav on võimalusel ka kaugtöö tegemine, koosolekute pidamine interneti teel ning muidugi piirangute järgimine.

Eesti on Kiige sõnul valinud tee, kus usaldab oma elanikke ning meil ei ole kehtestatud väga rangeid piiranguid ja trahve.

“Oleme usaldanud inimesi ja usun, et see on õige tee,” ütles Kiik. Ta rõhutas aga, et see valik saab olla siiski ainult kahesuunaline – kohustus ja vastutus lasub igaühel meist ning eksida saab ainult ühe korra.

Neljapäeval arutatakse uusi piiranguid

“Kui näeme, et me ei suuda viirust praeguste meetmetega vaos hoida, tuleb riigil valida karmim tee,” oli ministri sõnum.

Ta viitas, et neljapäeval arutatakse taas teadusnõukoja ettepanekuid viiruse ohjamiseks ning otsustatakse täiendavate meetmete valik. Eesmärk on saada Covid-19 leviku kasv pidama, olukord stabiliseerida ja siis juba ka langusele pöörata.

Kiik avaldas lootust, et see on võimalik ka ilma rangemate piiranguteta ning ühiskonda lahti hoides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.