Ketamiinravi on mõeldud inimestele, kellel on diagnoositud depressioon ning kellel tavapärane antidepressantravi ei ole olnud tulemuslik. Ketamiinravi võib kaaluda, kui depressioon ei allu ravile kahe või enama antidepressandiga toimivas annuses ja piisava aja ehk rohkem kui kuue nädala jooksul.
Kellele ketamiinravi ei sobi?
Mõnedele patsientidele, kellel esinevad teatud psüühilised või kehalised haigused, näiteks rasked südame-veresoonkonnahaigused, ei pruugi ketamiinravi sobida. Raviks sobivust hindab psühhiaater. Enne ravi määramist on vaja hinnata kehalist seisundit ja anda vereanalüüsid. Täpsemaid selgitusi selle kohta annab arst.
Kuidas ketamiinravi täpselt käib?
Ketamiinravi protseduur toimub kliinikus, kus patsiendid viibivad ligikaudu kaks tundi. Ketamiini manustatakse infusioonina ehk veenisiseselt, see sarnaneb tilkinfusioonile. Protseduur kestab umbes 40 minutit, selle ajal jälgib õde patsiendi seisundit ja manustab ravimit. Ravimi mõju möödub enamasti paari tunni jooksul, pärast seda saab patsient koju minna. Oluline on märkida, et samal päeval ei tohi autot juhtida. Protseduuriks on broneeritud 120 minutit – see aeg võimaldab patsiendil enne lahkumist palatis mugavalt taastuda.
Milline on ketamiini mõju?
Infusiooni ajal võivad patsiendid kogeda emotsionaalse seisundi muutusi, sealhulgas üldist veidrat ja teistmoodi tunnet, mis võib hõlmata dissotsiatiivseid sümptomeid, uimasust, ärevust, harva ka peavalu ja meelepetteid. Samuti võib esineda mööduv kerge kuni mõõdukas vererõhu ja pulsisageduse tõus.