Muutliku ilmaga kurdavad inimesed sageli tugeva nahakuivuse üle, mis võib halvematel juhtudel põhjustada ka kihelustunnet ja sügelust, kuid ka valulikke nahalõhesid. Ehkki vanniskäiku peetakse kuivuse vastu võitlemisel tõhusaks relvaks, võib see tegelikult töötada tekkinud nahaprobleemi vastu ning niigi tülikat probleemi veelgi võimendada. Millega siis kuivust päriselt leevendada või on see paratamatus, millega tuleb talvel leppida?
Kuiv nahk rikub enesetunnet
Et kuiv nahk mõjutab tugevalt inimese enesetunnet, on see üks olulisemaid põhjuseid, miks tuleb sellele pealtnäha väikesele, kuid siiski tõsisele nahaprobleemile tähelepanu pöörata. Veelgi enam: kui kuiv nahk jääb õigel hetkel vajaliku tähelepanuta, võib see omakorda olla suurepärane pinnas erinevatele uutele nahaprobleemidele – seda põhjusel, et naha kaitsevõime on kuivuse tõttu oluliselt madalam kui terve naha puhul.
Siiski annavad nahakuivusele oma negatiivse tõuke ka sellele probleemile iseloomulikud aistingud nagu kihelus ja sügelustunne – kuigi sügamine ja kratsimine leevendab korraks ebamugavustunnet, ei ole sellest kasu tegeliku nahaprobleemi lahendamisel. Seega tuleb abi otsida juurpõhjuse väljaselgitamisest ja sümptomite leevendamisest.
Levinud eksiarvamuse kohaselt aitab just pikk vanniskäik nahka pehmendada ja kuivust leevendada. See müüt annab suuresti veel jõulisema tõuke kuiva nahaga seotud probleemide ilmnemiseks, kuna vesi mitte ei niisuta, vaid vastupidiselt hoopis kuivatab nahka. Nii võiks pikki vanniskäike nahakuivuse korral vältida ning asendada need duši all käimisega, et nahk puutuks veega vähem kokku.
Samuti on määrava tähtsusega vee temperatuur – et külmale talvele kohaselt eelistavad paljud veeta pikalt aega kuuma duši all, tuleks kuiva nahka pesta hoopis leige veega ning kasutada seejuures tundlikule või atoopilisele nahale mõeldud nahapuhastustooteid, mis ei ärrita, vaid aitavad naha kaitsebarjääri kaitsta ning niiskust nahka “lukustada”.
Millist toodet mu nahk vajab?
Sobivate nahahooldustoodete leidmine võib valmistada korralikku peavalu, seda enam, et valikut on palju ning konkreetse toote soetamisel ei saa olla kindel, kas toode päriselt ikka niigi tundlikule või ärritunud nahale sobib.
Seetõttu on hea otsida igapäevaseks nahahoolduseks selliseid tooteid, mis sisaldaksid naha loomulikke niisutustegureid ehk ühendeid, mida leidub ka inimese organismis. Üheks selliseks kuivuse vastaseks imerelvaks on uurea, mida leidub inimese nahas umbes 1%. Et uureasisaldus võib erinevate tegurite tõttu nahas väheneda, on see sageli ka põhjus, miks kuivus ja sellega kaasnev ketendus või sügelus endast taaskord märku annab.
Just uureat sisaldavad nahahooldustooted aitavad kuiva nahka niisutada ning ebamugavustunnet vähendada, kuna neid võib julgelt kasutada väga erinevat tüüpi nahal, sealjuures õrnal, kuival, atoopilisel, vananeval kui ka ketendaval.
Uurea koostist tuleb jälgida
Sobivate niisutava toimega toodete valikul tuleb jälgida, kui palju uureat mõnes konkreetses tootes leidub – kui väga kuiva ja kareda naha puhul piisab enamasti toodetest, mis sisaldavad 5% uureat, siis äärmiselt kuiva, kareda, ketendava ja sügeleva naha puhul peaks kasutama tooteid, mis sisaldavad kaks korda rohkem ehk 10% uureat.
Et naha niisutamine on esmatähtis just pärast pesemist, pakub Eucerin UreaRepair PLUS ihupiim uureaga 10% kohest leevendust kuivusele, seob niiskust ning hoiab 48 tunni jooksul ära äärmise nahakuivuse, sügeluse ja ketenduse. Seetõttu sobib ihupiim hästi ka kseroosi, Keratosis pilaris’e, psoriaasi või diabeedi puhul.
Samas leiab UreaRepair Plus tootesarjast ka uureat sisaldavaid puhastustooteid, mis valmistavad naha hilisemaks niisutamiseks ette, ja niisutavaid kreeme, mis on mõeldud vaid ühe probleemse kehapiirkonna hooldamiseks, kuna sageli võib kuivus esineda vaid jalgadel, küünarnukkidel või kätel.
Kõige olulisem on teadvustada, et kuiv nahk vajab hoolt ja tähelepanu ning pole hooajast tingitud paratamatus, mille sümptomeid tuleb lihtsalt kannatada. Õnneks pakub just uurea ühes teiste nahale vajalike niisutusteguritega sellele sagedasele murele tõhusat ja uuringutega tõestatud lahendust.