Kuumalained pole selleks aastaks kaugeltki möödas ning sooje suvepäevi tõotab peagi lisanduda. Ehkki suvi on ennekõike nautimiseks, tuleks seejuures olla ettevaatlikum erinevate krooniliste haigustega inimestel, sealhulgas diabeetikutel. Järgnevalt toome välja viis vajalikku näpunäidet, et oleksid diabeedi korral suviste ohtude eest hästi kaitstud.
- Kontrolli veresuhkrut regulaarselt
Kuigi veresuhkru taseme monitoorimine on diabeetiku igapäevaelus olulise tähtsusega harjumus, tuleks kuumadel suvepäevadel hoida veresuhkrul veelgi rangem pilk peal. Põhjus seisneb selles, et kuumus võib veresuhkru taset langetada.
Võimaluse korral võiksid päeva kõike kuumemal ajal ajal püsida siseruumides, kanda hingavaid ja heledavärvilisi rõivaid ning kindlasti ka peakatet. See kõik aitab veresuhkru taseme ohtlikku langust ära hoida.
- Tarbi piisavalt vett
Vee tarbimine on kuumadel suvepäevadel üliolulise tähtsusega tegur. Kindlasti võiks piirata alkoholi tarvitamist või sellest üldse loobuda, kuna see võib samuti veresuhkru taset mõjutada.
Ehkki karastusjoogid võivad tavalise vee kõrval tunduda ahvatlevamad janukustutajad, on siiski oluline toonitada, et just vesi kustutab janu kõige kiiremini. Vee maitsestamiseks võib sellele lisada näiteks sidrunimahla, milles on vähe süsivesikuid ning mis diabeetiku veresuhkru taset ei tõsta.
- Ära unusta süüa
Ehkki palavatel suvepäevadel kaob paljudel inimestel söögiisu, on ülioluline toituda regulaarselt ja tervislikult – vastasel juhul võib veresuhkur langeda ohtliku tasemeni. Küll aga tuleks piiri pidada erinevate suviste maiustuste nagu jäätise, puuviljade või marjadega, kuna need sisaldavad palju süsivesikuid ning võivad veresuhkrut kergitada.
Võimaluse korral toitu täisväärtuslikult ja mitmekesiselt ning väldi nn kiirete süsivesikute tarbimist. Suvi on parim aeg erinevate värskete toiduainete tarbimiseks – mõõduka koguse ja regulaarsete toidukordadega ennetad veresuhkru taseme liigseid kõikumisi.
- Veendu, et ravimid oleksid kaasas
Suvi on teadupärast puhkusereiside kõrghooaeg. Kuna aeg-ajalt võib ette tulla ka spontaanseid plaane, on väga oluline, et diabeetik ei unustaks seejuures kaasa võtta hädavajalikke ravimeid, mida igapäevaselt tarvitada tuleb. Kindlasti võiksid veenduda, et ravimit on kaasas piisavalt ning võimaluse korral varuga, sest plaanid võivad teadupärast alati muutuda.
Kuna diabeedi korral kipuvad haavad aeglasemalt paranema, tuleks võimaluse korral haarata reisile kaasa ka haavade hooldamiseks ja esmaabiks vajalikud apteegitooted nagu vatipadjad ja erinevad plaastrid, sealhulgas villiplaastrid. Samuti on omal kohal ka päikesekaitsekreem, mis aitab ära hoida võimalikku päikesepõletust.
- Hoia insuliin jahedas
Insuliinravi saavate diabeetikute jaoks on ülioluline veenduda, et insuliini hoitaks jahedas ega jäetaks näiteks palavasse autosse või otse lõõskava päikese kätte. Vastasel juhul võib see mõjutada ravimi toimet.
Veel kasutamata insuliini tuleks säilitada temperatuuril +2 kuni +8 kraadi ehk võimalusel külmikus või külmataskus. Parasjagu kasutusel olevat insuliini võib hoida toasoojas kuu aega. Seega tuleks kindlasti lugeda infolehte ja veenduda, kas ravimi kasutamiseks vajalikud tingimused on täidetud.
Ära muretse liiga palju
Kuivõrd veresuhkrut mõjutab ka stressitase, tasub meeles pidada, et suvi on ennekõike puhkamise ja lõbutsemise aeg. Diabeet ei pea olema sinu vaenlane – seega püüa stressi maandada meeldivate tegevuste ja toredate kaaslaste seltsis. Nii õnnestub suve täiel rinnal nautida.