Kes siis joosta ei oskaks – elementaarne asi ju?! Kogenud jooksja ning olümpialgi võistelnud Lily Luik kinnitab aga, et olenemata sellest, kas oled jooksmises uustulnuk või vana kala, on mõistlik lasta tehnika aeg-ajalt professionaalil üle vaadata või üksi pusimise asemel hakata trenni tegema hoopis treeningrupiga ja treeneri käe all.
Asjatundliku kõrvaltvaataja pilgust on suur abi
Lily Luik ütleb, et jooksmine tundub üks ülimalt iseenesestmõistetav asi, aga ega see tegelikult ikka nii lihtne ei ole, kui pealtnäha tundub. “Ka kogenud ja palju kilomeetreid mõõtnud jooksjatel tasub aeg-ajalt lasta jooksutehnika üle vaadata asjatundlikul treeneril,” suunab Lily.
Ta toob välja, et palju eksitakse näiteks selle vastu, kuidas kuidas jalg jooksmise ajal maha panna. Sageli joostakse automaatselt üle kanna, tegelikult tuleks maanduda n-ö kesktallaga ja nõnda, et väga kergelt on tunda ka kanda. See on rulluv tehnika, kus samm läheb automaatselt üle pöiale.
“Mõned jooksevad lausa nii halva tehnikaga, et võivad end vigastada ja lõpuks tekivad valud,” möönab Lily. Tema sõnul on kõige sagedasemad põlve- ja sääreprobleemid, näiteks tuleb tihti ette sääreluuümbruse põletikke. Selle tekkimise vältimiseks on oluline joosta õige, jalgu säästva tehnikaga, aga ka näiteks ebasobivad jooksutossud või kõval pinnasel asfaldil jooksmine võivad olla haiguse teket soodustavaks faktoriks.
“Kui valesti on joostud juba aastaid, siis treeneri abiga tehnika korrigeerimine ja muutused jooksutehnikas või füüsilised harjutused võivad aidata probleemi leevendada. Mõni jooksuhunt on põlvevaludest sootuks lahti saanud, sest oleme aidanud õigete harjutustega tugevadada vajalikke lihaseid,“ viitab Lily.
Ta lisab, et treener oskab lisaks jalgadele vaadata kogu keha asendit jooksmise ajal – eelkõige pöörata tähelepanu ka kätele ja peahoiule. Paljud kipuvad jooksmise ajal hoidma näiteks pead liiga kuklas või vastupidi – maas ja sellest oleneb väga palju.
“Endal on keeruline aru saada, et jooksed valesti ja asjatundliku kõrvaltvaataja pilk on väga suureks abiks. Treener saab vajadusel suunata, kuidas mõnd kehaosa peaks hoidma, anda spetsiaalseid harjutusi selleks, et nõrku kohti tugevdada ning kehahoidu parandada, et jooksmine mõnusamalt sujuks,” avab Lily spetsialisti nõuannete vajalikkuse tagamaid.
Grupitreening muudab jooksmise mitmekesisemaks
Nagu öeldakse, on trenni juures kõige kontimurdvam osa trenni jõudmine. Lily Luik soovitab, et sellest raskest osast aitab üle saada näiteks treeninggrupiga liitumine.
Neid, kelles seltskonnaga koos treenimine tekitab ärevust, sest vorm tundub kehvavõitu ja teistega samas tempos silkamine vähese võhma tõttu ilmvõimatu, rahustab Lily öeldes, et rühmatreening ei tähenda sugugi võidu jooksmist.
“Kes kardab, et tal pole piisavalt võhma, siis näiteks meie Luik Triplets Teami jooksutreening ei tähenda ainuüksi tuima ja hing paelaga kaelas kilomeetrite mõõtmist,” kinnitab Lily. Ta täpsustab, et näiteks soojendusjooksu võib teha igaüks iseseisvalt, põhitrenniosas püsitakse üksteise silmapiiril ja kedagi ära ei kaotata, aga joosta saab ikka omale sobivas tempos.
“Üksi on igavam, teistega koos on lihtsam ja see, et oled oled grupi liige, motiveerib. Teised ju lähevad – kuidas siis mina ei lähe,” toob Lily välja ühe grupitreeningu olulise aspekti.
Ta kinnitab, et grupis treenimine on sageli paljudele üksi jooksmisest lihtsam ka seetõttu, et muidu üsna tuimana tunduvale trennile lähenevad treenerid n-ö mänguliselt ja trenn muudetakse erinevate harjutustega mitmekesisemaks ning huvitavaks.
“Jooksu ühistrennides teeme peale jooksmise palju ka kõike muud – parandame tehnikat, teeme erinevaid harjutusi, kiirendusi, tempojooksu, trepihüppeid, mäkkejooksusid ja muudki. Kohati ei saa justkui arugi, et teeme tegelikult jooksutrenni,” naerab Lily.
Ta lisab, et eelnev ei tähenda muidugi, et treeneri silme all peaks jooksmas käima pidevalt, aga aeg-ajalt tasub end n-ö kontrollimas käia küll.
Kui soovid samuti treeneri pilgu all jooksusammu harjutada, otsi jooksutreeninguid Stebby platvormilt siit.
Õdede Luikede tegemisei saab jälgida Luik Triplets Teami Tartu ja Harjumaa Facebooki ja Instagrami lehtedelt.