1220 nõuandetelefoni kõnekeskuses töötab 33 meedikut üle Eesti, kellest suur osa töötab igapäevaselt perearsti, pereõena, aga ka kiirabis või erakorralise meditsiini osakonnas. Kõik nõustajad on meditsiinilise hariduse ja rikkaliku kogemustepagasiga.
Kantar Emori uuringu andmetel on ligi pool Eesti elanikkonnast 1220 kohta kuulnud, kuid ei ole sellele helistanud ning 11 protsenti ei ole sellest üldse kuulnud. Alates 2019. aastast on nõuandetelefonile helistajate osakaal kasvanud ligi kümnendiku ning sama palju on paranenud nõuandeliini tuntus tervikuna. Nõuandetelefonist pole kuulnud ega seda kasutanud sagedamini mehed, muust rahvusest, lasteta ning pidevat hooldamist vajava pereliikmeta elanikud.
„Perearsti nõuandetelefon on abiks siis, kui inimene soovib teada, kas tema tervisemurega tuleks pöörduda erakorralise meditsiini osakonda, perearsti poole või saab olukorra lahendada koduste vahenditega. Teiseks on see hea abimees ajal, mil terviseprobleem tekib väljaspool tööaega, puhkepäevadel või riiklikel pühadel. Lisaks on nõuandeliin abiks laste- ja hooldusasutustele juhul kui asutuse enda tervishoiutöötaja ei ole kättesaadav,“ tõi Timošova välja.
Levinumad mured, millega nõuandetelefonile pöördutakse, on seotud viirushaigustega ning nende sümptomite leevendamisega. Paljudel on ka tervishoiusüsteemi korraldusega seotud küsimusi. Näiteks saab nõuandeliinilt ka infot, kuidas perearsti vahetada, millise eriarsti poole pöörduda, kuidas teha tervisedeklaratsiooni jpm. Samuti on 1220 kättesaadav kõigile vaegkuuljatele ja kõnepuudega inimestele kodulehe 1220.ee kaudu.
Nõuandetelefonile helistades on nõu andval meditsiinitöötajal helistaja nõusolekul võimalik vaadata ka pöörduja terviseandmeid, et pakkuda isikustatud tervisenõu. Tervisekassa andmeil olid möödunud aastal isikustatud konsultatsioonidest kõige suurema osakaaluga retsepti väljastamise sooviga seotud nõustamised. Neid oli 2023. aastal 4640 ehk 48% kõigist isikustatud konsultatsioonidest. Töövõimetuslehe avamise vajaduse kohta sooviti sissekannet terviseportaali 4282 juhul ehk 44%.
1220 nõuandetelefoni eksperdid teevad koostööd ka häirekeskusega. Vajadusel ühendab perearst kõne otse kiirabiga, kui inimene peaks vajama kohest meditsiinilist sekkumist. Samuti saab häirekeskus suunata kõnesid nõuandetelefonile olukorras, kus helistaja vajab lihtsalt tervisenõu.
Hea teada!
Perearsti nõuandetelefoni 1220 anonüümne nõuande teenus töötab ööpäev läbi, ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel. Isikustatud nõuande teenus töötab argipäeviti kell 8–22 ning nädalavahetustel ööpäevaringselt. 1220 nõuandeliinile saab helistada välismaalt numbril +372 634 6630. 1220 numbrile helistades kehtib alati kõneteenusenumbri tavatariif ja hind kujuneb vastavalt helistaja telefonioperaatorile. Lauatelefonil +372 634 6630 helistamine on tasuta, kui kõneminutite hulk mahub sinu telefonioperaatori poolt pakutavasse lepingusse.