Uudis

Taani uuring kinnitab, et korduvnakatumine COVID-19-sse on pigem harv

60% üle 70-aastastest on vaktsineeritud.Foto: Shutterstock

Esimesest suurest populatsiooniuuringust selgub, et SARS-CoV-2 reinfektsioon on suhteliselt harv, kuid üle 65aastastel on risk suurem. Uuringust nähtus, et haiguse läbipõdemine tagas ka kuus kuud hiljem ligi 80protsendilise kaitse reinfektsiooni eest. Selle tulemuse kõrval rõhutavad uuringu autorid jätkuvalt vaktsineerimise olulisust.

Tartu Ülikooli veebileht “Tõenduspõhine info COVID-19 kohta” vahendab ajakirjas The Lancet ilmunud artiklit, kus hinnati ca neljal miljonil taanlasel tehtud 10,6 miljoni PCR-testi põhjal SARS-CoV-2-ga nakatumisega saadud kaitset reinfektsiooni eest.

COVIDi esimese laine ajal (enne juunit 2020) testiti Taanis 533 381 inimest, kellest 11 727 olid PCR-positiivsed. Neist 525 339 olid jälgitavad ka teise laine ajal (septembrist detsembrini), sh 11 068 esimese laine PCR positiivset. Teise laine ajal andis viimastest 72 (0,65 protsenti) taas positiivse koroonaproovi, samas kui esimese laine 514 271-st PCR negatiivsest oli positiivseid 16 819 (3,27 protsenti). Esimese nakatumisega saadud kaitse reinfektsiooni eest oli 80,5 protsenti.

Teise kohordina võrreldi nakatumise määra kõigil neil, kellel oli olnud kinnitatud eelnev nakatumine vähemalt kolm kuud varem ja kellel seda ei olnud, kogu aasta lõikes, arvestamata laineid. Lisaks kaitsemäärale otsiti ka erinevusi vanuses, soos ja esmanakatumisest möödunud ajas. Selles kohordis tervikuna leiti sarnane kaitsemäär – 78,8 protsenti – , kuid vanuserühmas 65 ja vanemad oli see vaid 47,1 protsenti.

Seega tagas SARS-CoV-2-ga nakatumine ka kuus kuud hiljem ligi 80protsendilise kaitse reinfektsiooni eest. Samas on 65aastaste ja vanemate loomulik immuunsus suhteliselt madal. Autorid rõhutavad vajadust ka haiguse läbipõdenuid või varem nakatunuid vaktsineerida, eriti vanemas vanuserühmas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.