Viljandi haigla avab koroonat põdenud patsientidele taastusraviteenuse

Viljandi haigla taastusarst dr Krista Lääne tõdeb, et vajadus spetsiaalse taastusraviteenuse järele on täiesti olemas.Foto: Viljandi Haigla

Hinnanguliselt vajab iga viies kuni kümnes Covid-19 haiguse läbi põdenud patsient taastusravi. Viljandi haigla hakkabki esimesena Eestis pakkuma koroona läbi põdenud patsientidele spetsiaalset järelraviteenust.

„Post Covid-19 sündroomi puhul on tegemist haigustunnuste ja sümptomitega, mis on kujunenud seoses Covid-19 infektsiooni põdemisega ja jäänud püsima 12 nädalaks või kauemaks. Samas ei ole sümptomaatika seletatav mõne teise haigusega,“ selgitab Viljandi haigla taastusravikliiniku juht dr Krista Lääne, millistele patsientidele taastusraviteenust vaja on.

Uuringud on näidanud, et alates neljandast kuni viiendast nädalast pärast diagnoosi saamist ja veel 12 nädalat hiljemgi kestavad paljudel patsientidel koroonast tingitud vaevused, millele võib lisanduda ka uusi kaebusi. „Väga levinud on näiteks mäluhäired ja keskendumisraskused, pearinglus, uimasus, üldine väsimus, köha, õhupuudus, südame rütmihäired,“ loetleb taastusarst. 

Seejuures on oluline eristada, kas tegemist on Covid-19 järgsete sümptomitega või on välja löönud mõni varasem krooniline haigus või tekkinud hoopis uus haigus. Sestap on lisaks taastusarstile meeskonda kaasatud ka sisearst, infektsioonihaiguste arst, reumatoloog, psühhiaater ning füsioterapeut, tegevusterapeut ja psühholoog. Lisaks on oluline roll meeskonnas ka õe, sealhulgas vaimse tervise õe iseseisval vastuvõtul.

Dr Krista Lääne naerab, et haiglas on ta isekeskis nimetatud nüüd long-covidi arstiks. Samas lisab ta, et teenuse kiireks käivitamiseks on läbi tema eriala logistikat kõige lihtsam korraldada, sest taastusravis on selline multidistsiplinaarne meeskonnatöö igapäevane. Nüüd on lihtsalt tema teenuse patsientideks väga kindel kontingent.

„Arst võtab patsiendi vastu, suunab vastavatesse teraapiatesse ning vajadusel teiste eriarstide konsultatsioonidele. Vajadusel saab patsiendi edasi suunata ka kliinilise psühholoogi vastuvõtule,” kirjeldab taastusarst töökorraldast. Seejuures märgib ta, et koroona põdemise järgselt on patsientidel väga palju ka vaimse tervise muresid. 

Taastusarsti vastuvõtule pääseb perearsti või eriarsti saatekirjaga. Seega tuleks patsiendil koroona põdemise järgselt oma perearstiga tekkinud terviseprobleemide ja edasiste ravivõimaluste osas nõu pidada.

„Juba praegu on perearstid meile sellise profiiliga patsiente suunanud, nii et see teenus on juba ise meieni tulnud,“ tõdeb dr Lääne. „Meie omakorda oleme teinud tavapärast taastusravitööd, näiteks hinnanud patsientide funktsionaalset võimekust, koormustaluvust ning suunanud patsiente teraapiatesse ja vajadusel täiendavateks uuringuteks eriarstide juurde.“

Nüüdseks on Viljandi haigla juhiseid ja materjale hankinud Suurbritanniast, kus sellist teenust paljudes kliinikutes pakutakse ning kokku pannud spetsiaalse meeskonna. Teenus käivitubki ametlikult 28. mail ja Viljandi haiglasse võib Covidi läbipõdenuid suunata kõikjalt üle Eesti.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.