1. D-vitamiini pole kunagi liiga palju.
Kuigi Eesti ilm ja viirusperiood soosivad keha turgutamist D-vitamiiniga, pole ka liigne D-vitamiini manustamine Hirvlaane sõnul tervisele kasulik ning seepärast on Euroopa Liidus paika pandud päevased ohutud koguannused.
Kui D-vitamiini võetakse liiga palju, siis see mõjutab kaltsiumi ainevahetust meie kehas. Võib juhtuda, et kaltsiumi tase veres tõuseb liiga kõrgeks ja tekib hüperkaltseemia. See omakorda tekitab iiveldust, oksendamist, nõrkust ja sagedast urineerimist.
“Liiga palju D-vitamiini võib kahjustada neere ja põhjustada luuvalu,” hoiatab farmatseut ja soovitab vajaliku vitamiini koguse osas spetsialistiga eelnevalt nõu pidada.
2. D-vitamiini manustamise vajadus sõltub aastaajast.
Hirvlaan paneb südamele, et D-vitamiini manustamine ei sõltu alati aastaajast, vaid ikkagi sellest, milline on inimese D-vitamiini tase vereseerumis.
Ideaalis tuleks D-vitamiini manustamisel eelistada sellist annust, mis on soovitusliku päevase annuse ja päevase ohutu koguannuse vahel. Vajaliku koguse osas tuleks konsulteerida arsti või apteekriga.
Hirvlaan soovitab, et kui D-vitamiini võetakse profülaktikaks, võivad 1–12aastased lapsed valida preparaadi, kus on 10–20 μg (ehk 400–800 IU) D-vitamiini, alates 12. eluaastast ja täiskasvanutele on sobilik 20–30 μg (800–1200 IU). Eakad (ehk vanemad kui 70aastased) võiksid manustada 30–50 μg (1200–2000 IU), sest neil on suurenenud risk osteoporoosi ehk luuhõrenemise tekkeks.
Samuti peavad Hirvlaane sõnul võtma suuremaid D-vitamiini annuseid sportivad inimesed, sest ainevahetus nende lihastes ja luudes on intensiivsem.
3. D-vitamiini puuduse korral on koroonaviirusesse nakatumise oht suurem
Hirvlaan rõhutab, et tegelikult puuduvad kliinilised uuringut, mis annavad põhjuse väita, et D-vitamiin mängib olulist rolli koroonaviirusesse nakkamisel või selle kulgemisel kehas.
D-vitamiin toetab inimese immuunsüsteemi ja seetõttu soovitatakse seda kindlasti võtta ka viirushaiguste perioodil, eriti kuna viirushaiguste aeg langeb kokku kõige pimedama ajaga Eestis.
4. Vajaliku koguse D-vitamiini saab ka solaariumis käies
Hoolimata levinud arvamusest paneb Triin Hirvlaan südamele, et UVB kiirgus ehk solaariumi kiirgus aitab küll kaasa vitamiin D3 sünteesile nahas, kuid selle tootmine on piiratud ning tegelikult ei aita solaarium D-vitamiini vaeguse puhul vitamiini taset kehas oluliselt tõsta.
“Solaariumit ma D-vitamiini taseme tõstmiseks kasutada ei soovita, sest seal käies saab nahk lühikese aja jooksul väga suure annuse UVA- ja UVB-kiirgust,” toonitab farmatseut.
Ta selgitab, et UVA-kiirgus kahjustab naharakke ja põhjustab elastiini ja kollageeni lagunemist. See omakorda soodustab kortsude teket. Lisaks suureneb UVA-kiirguse tõttu nahavähi oht. UVB-kiirgus kahjustab naha sügavamaid kihte ning põhjustab naha põletust.
5. Taimetoitlastele D-vitamiin ei sobi.
Hirvlaan nendib, et taimetoitlased ja veganid küsivad apteeki sattudes üha enam, kas on olemas ka selliseid D-vitamiini preparaate, mis ei oleks loomsed.
Selliseid lahendusi on tema kinnitusel apteekidesse tõesti viimastel aastatel juurde tulnud ning tavaliselt sisaldavad need teatud tüüpi samblikest saadud D-vitamiini
6. Igale beebile või väikelapsele on vaja anda juurde D-vitamiin toidulisandina
Euroopa pediaatrid peavad vitamiinivaeguse riskirühmaks ka rinnapiimatoidul imikuid, sest rinnapiim ei sisalda D-vitamiini piisavalt, et tagada beebidele vajalikku kaltsiumi ainevahetust. Seetõttu tulebki vastsündinutele alates 4.–5. elupäevast anda 10 μg ehk 400 IU D-vitamiini päevas juurde.
Samas märgib Hirvlaan, et kui imikut toidetakse D-vitamiiniga rikastatud piimaseguga ja antakse veel lisaks juurde D-vitamiiniga toidulisandit, võib juhtuda, et ta saab liiga palju D-vitamiini.
Farmatseut suunab, et kuna imikute ja väikelaste piimasegud on rikastatud D-vitamiiniga, tuleks vanematel arvutada, kui palju saab laps päevas D-vitamiini oma piimasegust ning vajadusel tegema apteekri või arstiga järelduse, kas või kui palju on vaja lisaks D-vitamiini anda.
Ta lisab, et Euroopa Liidus on paika pandud, kui palju võib piimapulber D-vitamiini maksimaalselt sisaldada ning arvutusi tehes tuleks vanematel arvestada erinevaid tegureid nagu lapse vanus või talle antav päevane piima kogus.